Trwa ładowanie...

Chłopiec jest uczulony na zimno. "Robi się cały czerwony, jego twarz puchnie, mówi, że czuje, jakby płonął"

Avatar placeholder
07.04.2022 14:16
Chłopiec jest uczulony na zimno
Chłopiec jest uczulony na zimno (Facebook)

Wielu rodziców musi walczyć z alergią u swoich dzieci. Zmiany na skórze malucha mogą pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej wysypka znika po kilku dniach. Niestety niektórych alergia zmusza do całkowitej zmiany stylu życia. Calum Courtney jest uczulony na zimno. Gdy wystąpi reakcja alergiczna, na jego skórze pojawiają się swędzące zmiany, chłopiec puchnie, czuje, jakby płonął. Mama 14-latka od dziesięciu lat szuka dla niego ratunku.

spis treści

1. Gdy, jest zimno, prawie nie wychodzi z domu

Calum Courtney z Basildon w hrabstwie Essex jest jedną z niewielu osób na świecie, które są uczulone na zimno. 14-latek musi unikać temperatury poniżej 24 stopni Celsjusza.

Jego rodzice twierdzą, że stan Caluma jest tak poważny, że nawet wystawienie ręki lub nogi w nocy spod kołdry wystarczy, aby wywołać u niego pokrzywkę na twarzy, rękach i nogach. Ponadto uczulenie na zimno może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Wstrząs anafilaktyczny to ciężka, uogólniona reakcja nadwrażliwości (w której dochodzi do zagrażającego życiu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi), pojawiająca się w odpowiedzi na kontakt z określonym czynnikiem wywołującym. Czynnik ten wywołuje ciężkie zaburzenie funkcjonowania organizmu tylko u osób predysponowanych.

Pani Courtney codziennie zawozi syna do szkoły, ponieważ chce, aby spędzał jak najmniej czasu na zewnątrz.

- Musimy uważać na każdy spadek temperatury. Calum nie może nosić T-shirtów, ponieważ jeśli nie ma zakrytych rąk, pojawia się u niego reakcja alergiczna - tłumaczy kobieta.

2. Walka z uczuleniem

Mama nastolatka twierdzi, że uczulenie na zimno wpływa na każdy aspekt życia chłopca.

- Nie może uprawiać sportu. Musiał przestać grać w piłkę. Nie może długo przebywać na dworze, jeśli jest zimno. Wychodzi i musi wracać. Zawsze mówi, że jest mu za gorąco, bo ma na sobie kilka warstw ubrań - relacjonuje 38-latka.

Jednak mimo stosowania tych wszystkich środków bezpieczeństwa czasami 14-latek i tak doznaje reakcji alergicznej.

- Najpierw na jego ciele pojawiają się małe czerwone kropki, wyglądają jak ospa wietrzna, potem powiększają się i łączą. Calum opowiada, że początkowo te zmiany lekko szczypią, potem ma wrażenie, jakby poparzył się pokrzywą. Mój synek robi się cały czerwony, jego twarz puchnie, mówi, że czuje, jakby płonął - opowiada mama chłopca.

Walka z uczuleniem
Walka z uczuleniem (Facebook)

Gdy już dojdzie do reakcji alergicznej, najważniejsze jest, aby szybko rozgrzać chłopca.

- Podajemy mu rozgrzewające napoje i leki na alergię - tłumaczy kobieta.

Po dziesięcioletniej walce z chorobą syna 38-latka wciąż szuka terapii, która pomoże chłopcu.

- Potrzebujemy pomocy. Niestety żadne dotąd stosowane leczenie nie przyniosło zadowalających rezultatów. Chciałabym, tylko żebym mój synek miał prawdziwe dzieciństwo i mógł robić to, co inne dzieci.

3. Jak radzić sobie z uczuleniem na zimno?

Uczulenie na zimno to potoczna nazwa pokrzywki z zimna. Wywoływana jest przez nagłe ochłodzenie ciała pod wpływem zmiany temperatury, spożycia zimnych pokarmów lub kąpieli w zimnej wodzie. Na skórze pojawiają się bąble pokrzywkowe, którym towarzyszy świąd.

Leczenie alergii na zimno jest trudne i czasami mało skuteczne. Istotne znaczenie ma stopniowe hartowanie organizmu, tzn. oswajanie organizmu ze zmianami temperatury. Oprócz tego stosowane są leki przeciwhistaminowe, leki przeciwalergiczne, zmniejszające objawy skórne, podawane doustnie oraz miejscowo w postaci maści i kremów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze