Choroba, którą widać na zdjęciu. Lekarze nie wierzyli rodzicom
Objaw tej choroby można zobaczyć na zdjęciach. To charakterystyczny błysk w oku dziecka. Jeśli zareagujesz szybko, masz szansę uratować swoją pociechę. Jeśli nie, nowotwór może zatriumfować.
1. Siatkówczak
Siatkówczak jest najczęściej diagnozowanym nowotworem oka u dzieci.
W terminologii medycznej nazywany jest retinoblastomą. Powodują go niedojrzałe zezłośliwione komórki siatkówki. Mutacje tych komórek prowadzą do niczym nieograniczonego wzrostu tkanki nowotworowej w oku. Ta z dnia na dzień niszczy zdrowe elementy narządu wzroku.
Nowotwór potrafi podwoić swoją masę w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Dlatego też w leczeniu liczy się każdy dzień. Jeśli do szpitala trafi pacjent w początkowym stadium choroby, istnieje 98 proc. prawdopodobieństwo, że uda się go wyleczyć.
Dlatego tak ważne jest, aby szybko dostrzec objawy choroby.
2. Objaw raka widać na zdjęciu
"Bild" opisał historię rodziny Brouwer. Rodzice na zdjęciach swojego trzyletniego syna Toma zauważyli "refleksy świetlne" w jednym oku i białą źrenicę.
- Wcześnie zauważyliśmy, że coś jest nie tak. Ale nie znaleźliśmy lekarza, który by nam uwierzył, dopóki nie było prawie za późno - powiedziała matka chłopca, Melanie.
Tom trafił pod opiekę dr Evy Biewald z Centrum Okulistyki w Szpitalu Uniwersyteckim w Essen w Niemczech. To ona operowała chłopca.
- Możliwe jest wykrycie siatkówczaka i innych chorób oka za pomocą zdjęcia - tłumaczy dr Biewald.
- Jeśli źrenica świeci na biało na zdjęciu z lampą błyskową, to jest to podejrzane. Nie musi to być siatkówczak, ale jeśli istnieje podejrzenie jego wystąpienia, zdecydowanie należy udać się do okulisty. I to w ciągu tygodnia! - uczula dr Biewald.
Ekspertka przekonuje, że tylko lekarz może orzec, czy biła źrenica widoczna na zdjęciu, jest wynikiem poważnej choroby oka.
3. Te objawy powinny zaniepokoić rodziców
Niemiecka fundacja Kinder Augen Krebs Stiftung wymienia sześć znaków ostrzegawczych siatkówczaka. Rodzice powinni zwrócić uwagę na:
białą źrenicę: na chorobę może wskazywać źrenica o zabarwieniu białym, żółtym lub pomarańczowym,
brak "czerwonych oczu" na zdjęciach z lampą błyskową: udaj się do lekarza, jeśli na zdjęciach jedna źrenica jest czerwona, a druga czarna lub wygląda inaczej,
zez u małego dziecka,
zaczerwienienie, opuchnięcie oka bez wyraźnej przyczyny,
zmianę koloru tęczówki,
pogorszenie wzroku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl