Trwa ładowanie...

Ciemieniucha

Przyczyna powstawania ciemieniuchy nie jest do końca znana i wyjaśniona. Ciemieniucha to nic innego jak żółte łuski, które pojawiają się najczęściej na skórze głowy 3-4 tygodniowego maluszka. Nie jest zaraźliwa ani groźna, jednak nie wolno jej lekceważyć. Jeśli pozwolisz, by przybywało ich więcej i więcej, skóra głowy będzie narażona na infekcje, a osłabione włoski na wypadanie. Odpowiedzialne za jej powstanie są zbyt aktywne gruczoły łojowe w skórze dziecka.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

spis treści

1. Leczenie ciemieniuchy

Codzienne mycie główki szamponem dla dzieci oraz częste czesanie szczotką z miękkim włosiem. Gdyby to nie pomagało nacieraj przed kąpielą lub na noc główkę oliwką dziecięcą (Nivea, Bambino, Hipp, Ziaja) lub wazeliną. Zmiękczy to ciemieniuchę i łatwiej ją będzie wyczesać. Możesz zakupić w aptece kosmetyki dostępne bez recepty i wypróbować jeden z nich (krem Stelaker, Mustela, olejek Olejuszka, Skarb Matki lub preparat zawierający kwas salicylowy, np. Salicylol).

Możesz myć główkę dziecka w wodzie namoczonymi otrębami pszennymi albo płatkami owsianymi, takie naturalne kosmetyki zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka. Kolejny ważny element - nie przegrzewaj główki. Skóra powinna oddychać. Zdejmuj czapeczkę wtedy, kiedy można (np. wchodząc do sklepu).

Nie usuwaj łusek palcami, nie zdrapuj ich, bo może to uszkodzić podrażnioną skórę dziecka. Przy myciu również nie może zabraknąć delikatności i wyczucia. Główka dzieckajest przecież delikatna. W żadnym wypadku, bez porozumienia z lekarzem nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych.

2. Kiedy do lekarza z ciemieniuchą?

Jeśli po dwóch tygodniach walki z ciemieniuchą nadal nie widać efektów, udaj się do pediatry. Być może potrzebna jest maść przeciwzapalna ze składnikiem odkażającym lub specjalny szampon zapobiegający powstawaniu łusek. Ciemieniucha mija zwykle po 3 miesiącu życia. Udaj się do pediatry, jeśli łuski i strupki występują nie tylko na głowie, ale pojawiły się na czole, brwiach i szyi. Jeśli skóra w zmienionych miejscach jest zaczerwieniona, dziecko ma najprawdopodobniej objawy alergii.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.