Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ciemieniucha

Avatar placeholder
Anna Liszewska 06.07.2023 18:48
Ciemieniucha
Ciemieniucha (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Przyczyna powstawania ciemieniuchy nie jest do końca znana i wyjaśniona. Ciemieniucha to nic innego jak żółte łuski, które pojawiają się najczęściej na skórze głowy 3-4 tygodniowego maluszka. Nie jest zaraźliwa ani groźna, jednak nie wolno jej lekceważyć. Jeśli pozwolisz, by przybywało ich więcej i więcej, skóra głowy będzie narażona na infekcje, a osłabione włoski na wypadanie. Odpowiedzialne za jej powstanie są zbyt aktywne gruczoły łojowe w skórze dziecka.

spis treści

1. Leczenie ciemieniuchy

Codzienne mycie główki szamponem dla dzieci oraz częste czesanie szczotką z miękkim włosiem. Gdyby to nie pomagało nacieraj przed kąpielą lub na noc główkę oliwką dziecięcą (Nivea, Bambino, Hipp, Ziaja) lub wazeliną. Zmiękczy to ciemieniuchę i łatwiej ją będzie wyczesać. Możesz zakupić w aptece kosmetyki dostępne bez recepty i wypróbować jeden z nich (krem Stelaker, Mustela, olejek Olejuszka, Skarb Matki lub preparat zawierający kwas salicylowy, np. Salicylol).

Możesz myć główkę dziecka w wodzie namoczonymi otrębami pszennymi albo płatkami owsianymi, takie naturalne kosmetyki zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka. Kolejny ważny element - nie przegrzewaj główki. Skóra powinna oddychać. Zdejmuj czapeczkę wtedy, kiedy można (np. wchodząc do sklepu).

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Nie usuwaj łusek palcami, nie zdrapuj ich, bo może to uszkodzić podrażnioną skórę dziecka. Przy myciu również nie może zabraknąć delikatności i wyczucia. Główka dzieckajest przecież delikatna. W żadnym wypadku, bez porozumienia z lekarzem nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych.

2. Kiedy do lekarza z ciemieniuchą?

Jeśli po dwóch tygodniach walki z ciemieniuchą nadal nie widać efektów, udaj się do pediatry. Być może potrzebna jest maść przeciwzapalna ze składnikiem odkażającym lub specjalny szampon zapobiegający powstawaniu łusek. Ciemieniucha mija zwykle po 3 miesiącu życia. Udaj się do pediatry, jeśli łuski i strupki występują nie tylko na głowie, ale pojawiły się na czole, brwiach i szyi. Jeśli skóra w zmienionych miejscach jest zaczerwieniona, dziecko ma najprawdopodobniej objawy alergii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze