Oczy mogą zdradzać choroby. Sprawdź, jaki kolor wiąże się z największym ryzykiem
Kolor oczu to nie tylko kwestia estetyki. Zauważono, że może również wiązać się z częstotliwością występowania niektórych problemów ze zdrowiem.
1. Kolor oczu a prawdopodobieństwo występowania chorób
Kolor oczu to zasługa dziedziczenia, choć nie zawsze dzieje się to w sposób oczywisty. Bywa, że osoby o ciemnych oczach mają jasnookie dzieci, jeśli np. dziadkowie mieli jasny kolor oczu.
Wiele osób ma swoje preferencje, jeśli chodzi o ulubiony kolor oczu u partnera. Jednak badania wykazują, że kolor oczu świadczy nie tylko o ewentualnej atrakcyjności.
Zauważono związki kolorów oczu z chorobami, na które można zapaść. Stwierdzenie, że "oczy są zwierciadłem duszy" może nabierać nowego znaczenia.
2. Choroby u osób z niebieskimi oczami
Oczywiście, związek między kolorem oczu a chorobami jest powodowany szeregiem uwarunkowań. Przykładowo, czerniak zdarza się najczęściej u osób o niebieskich oczach.
Jednak decyduje o tym nie sam kolor oczu, ale jasna karnacja, która dominuje u osób o niebieskich oczach.
Niebieskookich również najczęściej dotyka zwyrodnienie plamki żółtej. Zwykle diagnozowane jest u osób po 50 r.ż.
Jednocześnie jednak uważa się, że niebieskoocy są bardziej odporni na ból. Zauważa się to np. przy podawaniu znieczulenia albo u kobiet w trakcie porodu.
Jasnoocy statystycznie najrzadziej cierpią z powodu bielactwa. Za to również odpowiadają geny.
Te geny, które decydują o błękicie oczu, jednocześnie znacząco zmniejszają ryzyko bielactwa.
3. Choroby osób z ciemnymi oczami
Ciemnoocy najgorzej reagują na spożycie alkoholu. Szybciej popadają w stan upojenia po spożyciu różnego rodzaju substancji odurzających.
Zauważono też, że osoby o czarnych oczach najczęściej borykają się z zaćmą. Prawdopodobieństwo wystąpienia u nich tego problemu jest od 1,5 do 2,5 raza większe niż u innych pacjentów.
Jeśli na źrenicy pojawia się zamglenie, to znak, żeby odwiedzić specjalistę. Może to sugerować wystąpienie zaćmy.
Lepiej też profilaktycznie zachowywać ostrożność przy ekspozycji oczu na promieniowanie ultrafioletowe. Dobrze dobrane okulary niewątpliwie będą tu pomocne.
Bielactwo dotyka osoby o ciemnych oczach statystycznie najczęśniej.
Zauważono również związki piwnego koloru oczu z prawdopodobieństwem wystąpienia depresji. Brązowoocy mają największe ryzyko borykania się z zaburzeniami emocjonalnymi i obniżeniem nastroju.
4. Zmiany koloru białek oczu
Warto zwracać uwagę nie tylko na kolor tęczówki, lecz również na barwę białka oka. Jeśli pojawia się w nim zażółcenie, może to być objaw żółtaczki lub chorób wątroby.
Zaczerwienie może być powodowane alergią lub pękaniem drobnych naczynek krwionośnych wewnątrz gałki ocznej.
Nietypowe zmiany zabarwienia lub mobilności gałki ocznej mogą również świadczyć o rozwijającym się w oku lub mózgu nowotworze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl