Trwa ładowanie...

Co może być przyczyną biegunki u noworodka?

noworodek
noworodek (mat. Klienta)

Problemy z brzuszkiem to częste dolegliwości, które dotykają dzieci w okresie niemowlęcym. Objawiają się one nie tylko wzdęciami, ale również uporczywą biegunką. Ta przypadłość może mieć różne podłoże – warto więc poznać główne przyczyny, by skutecznie im przeciwdziałać.

spis treści

O biegunce u noworodka można mówić wówczas, gdy dochodzi do częstszego niż zwykle wydalania luźnych lub półluźnych stolców. Warto przy tym podkreślić, że ich liczba może różnić się w zależności od sposobu karmienia:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • u dzieci, którym podawane jest mleko modyfikowane niepokój powinno wzbudzić więcej niż 3 stolce dziennie lub gdy ich konsystencja w ciągu kilku dni uległa zmianie
  • u niemowląt karmionych piersią niepokojąca jest większa niż zwykle liczba wypróżnień, których konsystencja jest dużo rzadsza.

Biegunce u noworodka może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, rozdrażnienie, marudność.

1. Jak dochodzi do biegunki?

Biegunka jest reakcją organizmu na stan zapalny spowodowany infekcją lub obecnością substancji toksycznych. W takim przypadku dochodzi do przeciekania błony śluzowej jelit – przenika do nich duża ilość płynu, co skutkuje zwiększeniem treści jelitowej.

Trwający stan zapalny uniemożliwia trawienie pokarmu w jelicie cienkim, w efekcie czego substancje odżywcze nie trafiają do krwi.

2. Najczęstsze przyczyny biegunki u noworodka

Nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny biegunki u noworodka. Wystąpić może wiele czynników wywołujących stan zapalny, dlatego żadnego z nich nie można lekceważyć.

1.Infekcja wirusowa

Infekcja wirusowa wywołuje stan zapalny, który może skutkować wystąpieniem rozwolnienia. U noworodków i niemowląt najczęściej występuje zakażenie rotawirusem, który wywołuje gorączkę, wymioty i biegunkę o ostrym przebiegu. W tym czasie maluch może oddawać nawet kilkanaście luźnych stolców na dobę.

2.Pasożyty

Chociaż to u dzieci w wieku przedszkolnym ryzyko obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym jest większe, tego typu stan może dotyczyć także maluchów. O rozwoju pasożytów może świadczyć biegunka oraz towarzyszące jej objawy, takie jak np. wzdęcia i gazy, wymioty, ból brzucha, wysypka wokół odbytu lub sromu, uczucie zmęczenia, utrata wagi.

3.Alergia pokarmowa

W związku z niedojrzałością układu pokarmowego, niektóre alergeny obecne np. w mleku mamy mogą wywoływać niepożądaną reakcję. Objawia się to przede wszystkim zwiększoną częstotliwością oddawania stolców o luźnej konsystencji, obecnością śluzu lub krwi w stolcu, rozdrażnieniem, wysypką, gazami.

Najczęstszymi alergenami są: orzechy, pszenica, soja, jajka, nabiał oraz produkty zawierające białka mleka krowiego.

4.Ząbkowanie

Ząbkowanie nie dotyczy noworodków, ale może być przyczyną wystąpienia biegunki u niemowląt. Proces wyrzynania zębów daje wiele uciążliwych objawów – luźnym i częściej oddawanym stolcom może towarzyszyć m.in. wzmożone wydzielanie śliny, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem, utrata apetytu, podwyższona temperatura ciała.

5.Stresujące przeżycia Silny stres często dotyka także noworodki. Takie emocjonujące przeżycia często są przyczyną biegunki. Zwykle nie towarzyszą temu żadne inne objawy. Taki stan, jeśli jest przejściowy, mija samoistnie.

6.Leczenie antybiotykami

Antybiotyki bardzo rzadko podawane są noworodkom. Jeśli już zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia w taki sposób, nierzadko dochodzi do biegunki. Zawarte w lekach składniki mogą wywoływać zaburzenia w składzie flory jelitowej, co skutkuje pojawieniem się luźnych stolców.

3. Biegunki nie można lekceważyć...

Biegunka u dzieci jest stanem, którego nie można bagatelizować. W pierwszej kolejności warto skonsultować to z pediatrą – specjalista dokona rozpoznania i zaproponuje odpowiedni sposób leczenia.

Jednocześnie można wdrożyć domowe sposoby, które zapobiegną powikłaniom. Szczególne znaczenie ma:

  • odpowiednia dieta – powinna być lekkostrawna, aby nie podrażniać delikatnego układu pokarmowego
  • optymalne nawodnienie – podawanie dużej ilości płynów pozwoli zapobiec odwodnieniu.

W przypadku karmienia noworodka piersią, przystawiaj go znacznie częściej niż do tej pory. Dziecku starszemu możesz podawać do picia chłodną wodę, ziołowe herbatki lub słabą herbatę czarną bez dodatku cukru.

Należy przy tym pamiętać o działaniach profilaktycznych. Biegunce można zapobiec m.in. poprzez odpowiednią codzienną higienę. Maluch powinien unikać wkładania do buzi brudnych przedmiotów niewiadomego pochodzenia. Rodzice zaś powinni pamiętać o częstym dokładnym myciu rąk – szczególnie przed bezpośrednim kontaktem z maluchem.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze