Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co musisz wiedzieć o zębach mlecznych swojego dziecka?

Avatar placeholder
31.03.2021 17:10
Co musisz wiedzieć o zębach mlecznych swojego dziecka?
Co musisz wiedzieć o zębach mlecznych swojego dziecka? (123rf)

Wybicie się pierwszego ząbka to dla rodziców wielka radość. W ciągu kolejnych miesięcy w buźce maluszka będą pojawiały się kolejne zęby mleczne, które należy pielęgnować z dużą starannością. Co jeszcze powinno się wiedzieć o pierwszych ząbkach dziecka?

Pierwszy ząbek najczęściej pojawia się między 4. a 7. miesiącem życia dziecka. Jego wyrzynanie może być naznaczone bólem dziąseł i dużą płaczliwością malucha. Można temu spróbować zaradzić, podając maluszkowi schłodzone w lodówce gryzaki, a w razie potrzeby stosować maść na ząbkowanie. Nie warto się martwić, że roczne dziecko ma jeszcze bezzębny uśmiech. Nie ma w tym nic niepokojącego, zwłaszcza jeśli rodzicom malca również późno wybiły się pierwsze ząbki. Jest to bowiem kwestia uwarunkowana genetycznie. Niektórzy dentyści są zdania, że im później u dziecka pojawią się zęby mleczne, tym będą one mocniejsze. Jeśli jednak ząbki u dziecka nie przebiją się do 36. miesiąca życia, należy skonsultować się ze specjalistą. Ubytki zębów mlecznych mogą bowiem w przyszłości odpowiadać za wady zgryzu.

spis treści

1. Pielęgnacja zębów mlecznych

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

O zęby mleczne należy dbać, od nich bowiem zależy, jak będą wyglądać zęby stałe dziecka. Zaniedbanie pierwszych ząbków może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Jak zatem pielęgnować jamę ustną dziecka?

Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne
Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne (123RF)

Niemowlętom należy przemywać dziąsła wilgotnym gazikiem, a gdy pojawi się pierwszy ząbek – myć go szczoteczką do zębów z miękkim włosiem lub silikonową szczoteczką nakładaną na palec z dodatkiem pasty dla niemowląt. W drugim roku życia maluch może zacząć interesować się samodzielnym myciem zębów. Nie zrażajmy się, że początkowo nie umyje ząbków dokładnie, zawsze można spróbować namówić go, by rodzic pomógł mu w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Należy jednak dziecko wspierać w tym wielkim kroku ku samodzielnej higienie, by w przyszłości nie traktowało mycia zębów jak obowiązku. Warto wybrać się z nim również do dentysty na wizytę adaptacyjną.

2. Wypadanie zębów mlecznych

Zawiązki zębów stałych wyrastają pod zębami mlecznymi. W 4. roku życia dziecka zaczynają naciskać na mleczaki, czego efektem jest zanik korzeni pierwszych ząbków.

Musisz to wiedzieć

Pierwszy ząb mleczny wypada najczęściej pomiędzy 5. a 6. rokiem życia dziecka. Powiększa się również szczęka przedszkolaka, by mogły zmieścić się w niej wszystkie zęby stałe. Zdarza się jednak, że ząb mleczny nie wypada wcale i pozostaje na swoim miejscu na całe życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.