Co musisz wiedzieć o zębach mlecznych swojego dziecka?
Wybicie się pierwszego ząbka to dla rodziców wielka radość. W ciągu kolejnych miesięcy w buźce maluszka będą pojawiały się kolejne zęby mleczne, które należy pielęgnować z dużą starannością. Co jeszcze powinno się wiedzieć o pierwszych ząbkach dziecka?
Pierwszy ząbek najczęściej pojawia się między 4. a 7. miesiącem życia dziecka. Jego wyrzynanie może być naznaczone bólem dziąseł i dużą płaczliwością malucha. Można temu spróbować zaradzić, podając maluszkowi schłodzone w lodówce gryzaki, a w razie potrzeby stosować maść na ząbkowanie. Nie warto się martwić, że roczne dziecko ma jeszcze bezzębny uśmiech. Nie ma w tym nic niepokojącego, zwłaszcza jeśli rodzicom malca również późno wybiły się pierwsze ząbki. Jest to bowiem kwestia uwarunkowana genetycznie. Niektórzy dentyści są zdania, że im później u dziecka pojawią się zęby mleczne, tym będą one mocniejsze. Jeśli jednak ząbki u dziecka nie przebiją się do 36. miesiąca życia, należy skonsultować się ze specjalistą. Ubytki zębów mlecznych mogą bowiem w przyszłości odpowiadać za wady zgryzu.
1. Pielęgnacja zębów mlecznych
O zęby mleczne należy dbać, od nich bowiem zależy, jak będą wyglądać zęby stałe dziecka. Zaniedbanie pierwszych ząbków może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Jak zatem pielęgnować jamę ustną dziecka?
Niemowlętom należy przemywać dziąsła wilgotnym gazikiem, a gdy pojawi się pierwszy ząbek – myć go szczoteczką do zębów z miękkim włosiem lub silikonową szczoteczką nakładaną na palec z dodatkiem pasty dla niemowląt. W drugim roku życia maluch może zacząć interesować się samodzielnym myciem zębów. Nie zrażajmy się, że początkowo nie umyje ząbków dokładnie, zawsze można spróbować namówić go, by rodzic pomógł mu w prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Należy jednak dziecko wspierać w tym wielkim kroku ku samodzielnej higienie, by w przyszłości nie traktowało mycia zębów jak obowiązku. Warto wybrać się z nim również do dentysty na wizytę adaptacyjną.
2. Wypadanie zębów mlecznych
Zawiązki zębów stałych wyrastają pod zębami mlecznymi. W 4. roku życia dziecka zaczynają naciskać na mleczaki, czego efektem jest zanik korzeni pierwszych ząbków.
Musisz to wiedzieć
Pierwszy ząb mleczny wypada najczęściej pomiędzy 5. a 6. rokiem życia dziecka. Powiększa się również szczęka przedszkolaka, by mogły zmieścić się w niej wszystkie zęby stałe. Zdarza się jednak, że ząb mleczny nie wypada wcale i pozostaje na swoim miejscu na całe życie.