Co należy wiedzieć na temat atopowego zapalenia skóry?
Na atopowe zapalenie skóry (AZS) uskarża się dziś coraz więcej osób. Jest to przewlekłe nawracające schorzenie, które rozpoznaje się często już w okresie niemowlęcym. Należy wówczas podjąć zdecydowane kroki przeciwdziałające jego rozwojowi.
1. Przyczyny AZS
Naukowcy nadal nie są w stanie wskazać konkretnych przyczyn tego schorzenia. Według najnowszych badań rozwój choroby może mieć związek z działaniem niektórych mikroorganizmów.
Niebezpieczne są pewne typy drożdży, a także bakterie gronkowca złocistego, które zaostrzają objawy AZS. W ciągu ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań u dzieci. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: zmiana diety, zmniejszony kontakt z antygenami bakterii, stres, a także zanieczyszczenia środowiska.
Najczęściej mówi się jednak o dwóch przyczynach choroby: defekcie bariery naskórkowej (genetycznie upośledzona bariera ochronna skóry ułatwia przenikanie szkodliwych czynników w głębsze jej warstwy wywołując podrażnienia skóry i stan zapalny) oraz o niewłaściwym działaniu układu immunologicznego (wywołującego przewlekły stan zapalny, co skutkuje uszkodzeniem bariery ochronnej skóry).
2. Skóra zdrowa vs. skóra atopowa
Kiedy nasza skóra jest zdrowa, płaszcz lipidowy znajdujący się ponad warstwą rogową naskórka skutecznie przeciwdziała wniknięciu szkodliwych związków w głąb skóry.
W przypadku skóry atopowej nie spełnia on swoich funkcji prawidłowo i przestaje być barierą dla bakterii. Przedostaniu się ich w głębsze warstwy skóry sprzyja także nieprawidłowy cement międzykomórkowy, który nie spaja szczelnie keratynocytów (komórek naskórka).
Skóra jest więc jak sito, przez które z jednej strony przenikają alergeny i substancje drażniące wywołujące reakcje zapalne, a z drugiej przyczynia się to do zwiększonego odparowywania wody, a co za tym idzie – przesuszenia naskórka.
3. Pielęgnacja skóry atopowej to podstawa terapii
Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa terapii AZS. Ważne, by była ukierunkowana na nawilżanie skóry, łagodzenie podrażnień i zaczerwienienia, zapobieganie rozwojowi bakterii na skórze i łagodzenie swędzenia. Kluczem do sukcesu jest jej systematyczne stosowanie zarówno w okresie wyciszenia, jak i zaostrzenia objawów.