Trwa ładowanie...

Co powinniśmy wiedzieć o witaminie D?

Avatar placeholder
09.05.2019 12:36
Co powinniśmy wiedzieć o witaminie D?
Co powinniśmy wiedzieć o witaminie D? (123rf)

W ostatnim czasie dużo mówi się o witaminie D i jej znaczeniu zarówno dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka, jak i dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu osób dorosłych. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości – jest to ważne szczególnie w przypadku małych dzieci – a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu oraz pomaga w leczeniu osób, które już

na niego zachorowały. Ponadto okazuje się, że niedobór witaminy D może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia (w tym zawału serca). Jej odpowiedni poziom w organizmie bardzo korzystnie wpływa na układ immunologiczny, więc jesteśmy mniej narażeni na infekcje.

Co powinniśmy wiedzieć o witaminie D?
Co powinniśmy wiedzieć o witaminie D?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nawet 90% Polaków może cierpieć z powodu niedoboru witaminy D. Nasz klimat nie pozwala na całoroczne cieszenie się intensywnym słońcem, które powoduje samoistne wytwarzanie się tej witaminy w organizmie człowieka. Dodatkowe zabezpieczanie się kremami z wysokimi filtrami w czasie lata również temu nie sprzyja. Jednocześnie z codziennej diety stosunkowo trudno uzyskać wystarczającą ilość witaminy D. Jej źródłem są przede wszystkim tłuste ryby, tran, podroby czy też żółtka jaj, jednak bez odpowiedniej suplementacji bardzo ciężko zapewnić sobie prawidłowy poziom tej witaminy w organizmie.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Aby dowiedzieć się, co Polacy wiedzą na temat suplementacji witaminą D, serwis parenting.pl przeprowadził ankietę na ten temat. Skierowana była ona przede wszystkim do rodziców dzieci w różnym wieku, a na podstawie odpowiedzi do niej powstał tenże raport. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Raport do pobrania:

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze