Trwa ładowanie...

Co to jest egzema?

Egzema jest przewlekłym stanem zapalnym skóry występującym pod postacią np. strupów, nadżerki, pęcherzyków, rumienia czy grudek zapalnych. Schorzenie tego typu w ostrej postaci może być spowodowane alergenami dwóch typów: wewnątrzustrojowymi lub kontaktowymi.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
spis treści

1. Czym egzema się objawia?

Jeśli chodzi o egzemę, której przyczyn należy szukać w alergenach wewnątrzustrojowych, którymi mogą być np. pasożyty jelitowe, to ogniska chorobowe mogą znaleźć się w różnych miejscach na ciele. Przy każdej nowo pojawiającej się zmianie należy zidentyfikować źródło – np. łuszczyca może być spowodowana alergenami występującymi w pracy chorego. W takim przypadku należy bezzwłocznie zmienić stanowisko czy nawet pracę. W przewlekłych przypadkach możliwe jest nawet pójście na rentę, która przyznawana jest przez wojewódzką przychodnię medycyny pracy po zapoznaniu się z wynikami aktualnych badań pacjenta.

Egzema to bardzo nieprzyjemna choroba skóry
Egzema to bardzo nieprzyjemna choroba skóry (123RF)

Egzema wywołana alergenami kontaktowymi, którymi mogą być np. składniki farby do włosów, występuje w miejscu, na które działa alergen. Jednak schorzenie nieleczone może powodować, że zmiany będą się rozprzestrzeniały na inne obszary skóry.

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach
Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach [5 zdjęć]

Atopowe zapalenie skóry objawa się przede wszystkim wysypką, która najczęściej umiejscawia się w zgięciach

zobacz galerię
Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.