Co to jest egzema?
Egzema jest przewlekłym stanem zapalnym skóry występującym pod postacią np. strupów, nadżerki, pęcherzyków, rumienia czy grudek zapalnych. Schorzenie tego typu w ostrej postaci może być spowodowane alergenami dwóch typów: wewnątrzustrojowymi lub kontaktowymi.
1. Czym egzema się objawia?
Jeśli chodzi o egzemę, której przyczyn należy szukać w alergenach wewnątrzustrojowych, którymi mogą być np. pasożyty jelitowe, to ogniska chorobowe mogą znaleźć się w różnych miejscach na ciele. Przy każdej nowo pojawiającej się zmianie należy zidentyfikować źródło – np. łuszczyca może być spowodowana alergenami występującymi w pracy chorego. W takim przypadku należy bezzwłocznie zmienić stanowisko czy nawet pracę. W przewlekłych przypadkach możliwe jest nawet pójście na rentę, która przyznawana jest przez wojewódzką przychodnię medycyny pracy po zapoznaniu się z wynikami aktualnych badań pacjenta.
Egzema wywołana alergenami kontaktowymi, którymi mogą być np. składniki farby do włosów, występuje w miejscu, na które działa alergen. Jednak schorzenie nieleczone może powodować, że zmiany będą się rozprzestrzeniały na inne obszary skóry.