Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Co to jest marsz atopowy?

 Agnieszka Gotówka
10.05.2019 07:47
Co to jest marsz atopowy?
Co to jest marsz atopowy? (123rf)

Plamy na skórze, uporczywy świąd, wypryski – objawy te mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry. Z tą chorobą wiąże się pojęcie marszu atopowego (alergicznego).

spis treści

1. Co to jest marsz atopowy?

Marsz atopowy to nic innego, jak przechodzenie z jednej alergii w drugą. Może pojawić się już w okresie niemowlęcym, gdy u dziecka swoją manifestację zaczynają objawy alergii i atopowego zapalenia skóry (świąd, rozdrażnienie, zmiany zlokalizowane na policzkach i skórze głowy, plamy na skórze). W tym okresie najczęściej uczula białko mleka krowiego i/lub kurzego. W przypadku karmienia sztucznego konieczna jest zmiana preparatu mlekozastępczego. Jeśli dziecko jest karmione piersią, zaleca się kontynuowanie karmienia naturalnego – kobieta musi przejść na tzw. dietę eliminacyjną.

Marsz atopowy to przechodzenie z jednej alergii w drugą
Marsz atopowy to przechodzenie z jednej alergii w drugą (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zbagatelizowanie objawów alergii i zmian skórnych może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej lub alergicznego nieżytu nosa.

Marsz atopowy w sposób ścisły łączy się z atopowym zapaleniem skóry. W przypadku tej choroby dochodzi do zmiany umiejscowienia zmian skórnych i ich charakteru (np. grudki na policzkach pojawiające się w okresie niemowlęcym u przedszkolaka całkowicie znikają po to, by choroba mogła zamanifestować swoją obecność plamami na skórze).

2. Przyczyny marszu atopowego

Ryzyko rozwoju alergii i atopii zapisane jest w genach – jeśli choć jeden z rodziców zmaga się z atopowym zapaleniem skóry, znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo, że dziecko również zachoruje. Bezpośrednią przyczyną alergii jest natomiast nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergen. Dochodzi wówczas do wytwarzania przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenowi.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

3. Objawy marszu atopowego

Marsz alergiczny może objawiać się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Początkowo diagnozuje się alergię pokarmową, w przebiegu której pojawiają się kolki, wzdęcia, zaparcia, biegunka lub wymioty. Niemal równocześnie na skórze zaczynają pojawiać się plamy i zmiany wysiękowe, policzki stają się czerwone i szorstkie. Najbardziej charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd, który powoduje u dzieci rozdrażnienie i płaczliwość.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, a jej całkowite wyeliminowanie z życia chorego na tę chwilę nie jest możliwe. Właściwa pielęgnacja i nawilżenie skóry w znacznym stopniu łagodzą objawy choroby i prowadzą do stanu remisji.

Zdecydowana większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej, „usypiając” przy tym atopowe zapalenie skóry. W przypadku niektórych małych pacjentów może jednak dojść do rozwoju astmy oskrzelowej (kaszel, świszczący oddech, duszność, ból w klatce piersiowej) lub alergicznego nieżytu nosa (katar, suchy kaszel, swędzenie, suchość w gardle, swędzenie uszu i nosa).

Musisz to wiedzieć

4. Profilaktyka marszu atopowego

Jeśli w wywiadzie rodzinnym zaznaczono obecność alergii bądź atopowego zapalenia skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niemowlę również zmagać się będzie z objawami marszu alergicznego. Z pewnością nie można im całkowicie zapobiec, udaje się jednak znacznie ograniczyć symptomy choroby poprzez:

  • długie karmienie piersią i niewprowadzanie pokarmów stałych do diety w pierwszym półroczu życia dziecka;

  • wyeliminowanie z diety matki karmiącej potencjalnych alergenów;

  • usunięcie z otoczenia dziecka siedlisk roztoczy i kurzu (wiele osiada na pluszowych zabawkach);

  • podawanie probiotyków,;

  • ograniczenie do minimum kontaktów dziecka z substancjami drażniącymi (tj. dymem tytoniowym).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze