Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na pamięć krótkotrwałą

Pamięć krótkotrwała przechowuje niewielką ilość informacji przez krótki czas i jest niezbędna w życiu codziennym. Czy jest jakiś sposób na jej trenowanie? Oto kilka sposobów na pamięć krótkotrwałą:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

  1. Szybko korzystaj z zapamiętanych informacji Jak sama nazwa mówi, pamięć krótkotrwała ma krótki żywot. Bardzo szybko informacje nam ulatują. Dlatego też nie zwlekaj z używaniem informacji zapisanej w pamięci.
Pamięć krótkotrwała szybko unika z naszej głowy
Pamięć krótkotrwała szybko unika z naszej głowy (123RF)
  1. Dużo powtarzaj Cenną umiejętnością jest przypominanie sobie ważnych dla nas informacji. Aby przedłużyć czas zapamiętywania wiadomości, należy powtarzać je sobie w myślach bądź na głos.

  2. Szczęśliwa siódemka Nasza pamięć ma bardzo zadziwiające właściwości: dobrze zapamiętuje informacje, gdy liczba elementów nie będzie przekraczać 7. Dlatego więc nie najlepszym ćwiczeniem jest zapamiętywanie długich list.

  3. Grupuj ważne informacje Gdy masz bardzo dużo informacji do zapamiętania, musisz nauczyć się je grupować. Przykładem może być numer telefonu, który łatwiej będzie ci zapamiętać formie 024 55 67 12 niż 0 2 4 5 5 6 7 1 2. Ta metoda jest bardzo dobrym treningiem pamięci.

  4. Wybieraj dźwięki Osoby posiadające krótką pamięć łatwiej zapamiętują obrazy niż dźwięki. Należy również powtarzać na głos informacje bądź mówić do siebie to, co mamy akurat do zrobienia.

  5. Bądź skupiony Koncentracja i pamięć bardzo łatwo ulegają rozproszeniu. Warto więc skupić się na tym, co zamierzamy robić. Unikaj również telewizora i hałasu.

Musisz to wiedzieć

Każdego dnia przydaje się nam pamięć krótkotrwała. Najciekawsze jest to, że bywa skuteczna w nauce na zaliczenia do szkoły. Jeśli szybko jest nam potrzebna informacja, wystarczy, że przeczytamy ją przed samym egzaminem i możemy być spokojni, ponieważ ją wyrecytujemy. Musimy jednak pamiętać, aby tej techniki używać w szczególnych przypadkach, ponieważ bardzo szybko zapominamy informacje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.