Trwa ładowanie...

Cykl miesiączkowy a libido

Avatar placeholder
31.03.2021 17:10
Cykl miesiączkowy a libido
Cykl miesiączkowy a libido (123rf)

Badania udowodniły, że hormony, które w ciągu cyklu miesiączkowego zmieniają swoje stężenie we krwi kobiety, wpływają na jej libido. Największa chęć na współżycie pojawia się w okresie owulacji. Nie powinno również dziwić, że cykliczna zmiana hormonów sprawia, że bywają dni, gdy tej ochoty wcale nie ma. Jak hormony wpływają podczas cyklu miesiączkowego na libido?

spis treści

1. Za co odpowiadają hormony?

W kobiecej krwi jest wiele hormonów, które wpływają na jej samopoczucie i chęć do działania – w tym także na ochotę do współżycia. Warto wiedzieć, który hormon za co odpowiada, aby uniknąć niepotrzebnych kłótni.

• Estrogen – steruje płodnością i podnieceniem.

• Progesteron – przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• LH – czyli lutotropina – wpływa na owulację oraz na ciałko żółte.

• Oksytocyna – odpowiada za skurcze macicy podczas porodu i orgazmu, co ułatwia drogę nasienia przez jajowód.

• DHEA – wpływa na płodność i sprawność seksualną.

2. Zmienne hormony w kobiecym ciele

Dzięki estrogenom, których dominacja sprawia, że rozrasta się błona śluzowa macicy, dojrzewa w jajniku pęcherzyk Graffa. Kiedy poziom estrogenów osiągnie swój szczyt, pęcherzyk uwalnia komórkę jajową, następuje faza jajeczkowania – owulacja. Wewnątrz pęcherzyka Graffa, dzięki hormonowi LH powstaje ciałko żółte. Zaczyna ono wytwarzać progesteron, hormon niezbędny do utrzymania ciąży. Kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, poziom hormonów spada, błona śluzowa się łuszczy. Pojawia się krwawienie, czyli pierwszy dzień cyklu. Wówczas występuje ból miesiączkowy w podbrzuszu. Jedno ze zdań, które możemy w tym czasie usłyszeć to: boli mnie brzuch lub boli mnie głowa. Cały cykl menstruacyjny rozpoczyna się od początku.

3. Pierwsze dni cyklu a libido

Pierwszym dniem cyklu miesiączkowego jest jednocześnie pierwszy dzień krwawienia. Poziom hormonów – estrogenu i progesteronu – jest na niskim poziomie. Kobieta czuje się ociężała, senna i zmęczona. Boli ją brzuch, ma słabszą koncentrację i jest bardziej wrażliwa na ból. Chęć na współżycie jest niewielka, jeżeli nie zerowa (w niektórych przypadkach).

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

4. Większy poziom estrogenów – większa ochota na seks

Około 10 dnia cyklu progesteron wciąż jest na niskim poziomie. Zwiększa się jednak poziom estrogenu. Kobieta odczuwa większą dawkę energii, siły i odporności. Ponadto czuje się bardziej seksowna i ładna. Wszelkie objawy miłości – przytulanie, pieszczoty i pocałunki – sprawiają jej wielką przyjemność. Kobieta staje się bardzo wrażliwa na dotyk.

5. Owulacja a libido

Około połowy cyklu poziom estrogenu wciąż wzrasta. Hormony sprawiają, że kobieta inicjuje zbliżenie seksualne. Pragnie pieszczoty i szybko osiąga orgazm. W tym czasie jest także bardziej podatna na spełnianie fantazji seksualnych.

6. Koniec cyklu a libido

Pod koniec cyklu miesiączkowego, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, wzrasta poziom progesteronu. Ochota na zbliżenie spada wraz ze spadkiem estrogenu. Kobieta bardziej pragnie przytulenia. Kilka dni przed menstruacją kobieta czuje się opuchnięta, boli ją głowa i jest rozdrażniona. Szybciej się męczy, jest senna. Pojawiają się huśtawki nastrojów. Estrogen jest na bardzo niskim poziomie. Poziom progesteronu jest coraz wyższy. U niektórych kobiet w tym czasie może się pojawić zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Musisz to wiedzieć

7. Zrozumieć kobietę

Zrozumienie kobiety nie zawsze łączy się ze zrozumieniem jej cyklu miesiączkowego. Niekiedy w okresie owulacji, gdy teoretycznie powinna się pojawić największa ochota na seks, kobieta odczuwa silne bóle w podbrzuszu. Wówczas chęć na współżycie spada. Nie mniej, poznanie przebiegu cyklu i zmiany stężenia hormonów we krwi może dużo wyjaśnić partnerowi. Być może zrozumie, że to nie on odpowiada za zmienny nastrój swojej partnerki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze