Czy szczepionki zalecane będą objęte refundacją?
Ministerstwo Zdrowia rozważa wpisanie szczepionek nieobowiązkowych na listę leków refundowanych. O zmianach w tych zakresie poinformował wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
Resort zakłada, że do wykazu leków refundowanych będą mogły być wpisane szczepionki, których zakup rodzice obecnie muszą finansować (chodzi między innymi o szczepionki przeciwko pneumokokom, rotawirusom, ospie wietrznej).
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim niższe ceny szczepionek, które byłyby dostępne z odpłatnością 15 proc., 30 proc. lub 50 proc. albo na ryczałt (po 3,20 zł).
- Dotąd w koszyku świadczeń gwarantowanych nie było miejsca, gdzie można by te szczepionki umieścić. My stwarzamy taki obszar - powiedział Krzysztof Łanda.
Fakt, że dana szczepionka objęta zostanie refundacją, nie będzie równoznaczny z tym, że stanie się ona obowiązkowa.
Na obecną chwilę przedstawicielom resortu trudno określić, które szczepionki zalecane objęte zostaną refundacją. Ministerstwo zaznacza, że uzależnione jest to od złożonych wniosków i przebiegu procedury refundacyjnej.
1. Szczepienia obowiązkowe a zalecane
W ogłoszonym przez Główny Inspektorat Sanitarny Programie Szczepień Ochronnych znajdują się zarówno szczepienia obowiązkowe, jak również szczepienia zalecane, które nie są finansowane ze środków znajdujących się w budżecie resortu zdrowia.
Na chwilę obecną obowiązkowe jest szczepienie dziecka przeciwko gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
W grupach ryzyka podaje się ponadto szczepionkę przeciwko pneumokokom, ospie wietrzne, błonicy, tężcowi i wściekliźnie. Szczepienia zalecane na drodze rozporządzenia określa Minister Zdrowia.
2. Czy rodzice chcą refundacji szczepień zalecanych?
Szczepienia mają wielu zwolenników, jak i przeciwników. Duża grupa opiekunów decyduje się jednak na podawanie swoim pociechom szczepień zalecanych. Największą popularnością cieszą się te przeciwko rotawirusom, pneumokokom i ospie wietrznej. Ich ceną są jednak wysokie, np. za dwie dawki szczepionki przeciwko ospie wietrznej zapłacić trzeba blisko 500 złotych.
O potrzebie finansowania szczepionek zalecanych świadczy ich popularność w czasie akcji organizowanych przez samorządy. W ramach programów zdrowotnych zapewnia się dzieciom z określonych grup wiekowych lub grup ryzyka darmową szczepionkę.
Resort zdrowia pracuje nad rozszerzeniem Programu Szczepień Ochronnych. Od 1 stycznia 2017 r. mają zostać włączone do niego szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae (pneumokokom).
Jest to niezwykle niebezpieczna bakteria, która w skali roku przyczynia się do zgonu 1,6 miliona ludzi na świecie. Wywołuje zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie uszu i zatok, sepsę.