Trwa ładowanie...

Czy warto podawać dzieciom witaminę D?

Avatar placeholder
05.11.2020 16:35
Materiał sponsorowany przez
(AdobeStock)

Szczególny wpływ na zdrowy i harmonijny rozwój dziecka mają witaminy i składniki mineralne. Zapotrzebowanie na wiele z nich można zaspokoić, dbając o zrównoważoną i bogatą w pełnowartościowe składniki dietę. Nieco problematyczna okazuje się w tym aspekcie witamina D, nie bez powodu nazywana czasem „słoneczną witaminą”... Czym wyróżnia się witamina D3 i co warto o niej wiedzieć? Jakie znaczenie ma witamina D dla dzieci?

Witamina D – charakterystyka i podstawowe informacje

Określenie witamina D odnosi się w rzeczywistości do szeregu substancji o bardzo zbliżonych, choć nie identycznych właściwościach. Najważniejszą z nich, z punktu widzenia naszego zdrowia, okazuje się cholekalcyferol, znany szerzej jako witamina D3. Gdzie można ją znaleźć? Za dobre źródła tej cennej substancji uznaje się przede wszystkim:

  • tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, śledź czy makrela
  • jaja
  • mleko i przetwory mleczne
  • wątróbkę

Okazuje się jednak, że nie da się w pełni zaspokoić zapotrzebowania organizmu na witaminę D, polegając wyłącznie na tym, co jemy.

Skąd jeszcze można więc czerpać witaminę D? Odpowiedź brzmi: ze... słońca! Witamina D jest bowiem syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Wiosną i latem, gdy słońca mamy pod dostatkiem, zwykle nie ma z tym kłopotów. W ciemnych, chłodnych miesiącach jesiennych i zimowych natomiast z niedostatecznym poziomem witaminy D boryka się wielu mieszkańców Europy Północnej i Środkowej.

Witamina D3 dla dzieci: dlaczego jest tak ważna?

Nasza „słoneczna witamina” pełni w organizmie wiele ważnych ról. Szczególne znaczenie ma jednak witamina D dla dzieci. Jest bowiem niezwykle ważnym czynnikiem wspierającym prawidłowe funkcjonowanie ciągle kształtującego się układu immunologicznego. Jeśli w dziecięcym organizmie jest jej zbyt mało, u malucha mogą się pojawić problemy z niską odpornością.

Witamina D3 dla dzieci jest też niezwykle ważna ze względu na ciągły, dynamiczny rozwój układu kostnego i uzębienia. Bez tej substancji proces mineralizacji zębów i kości nie może zachodzić prawidłowo.

Witamina D dla dzieci – kiedy warto ją suplementować?

Lekarze pediatrzy zalecają suplementację witaminy D u wszystkich dzieci poniżej 2. roku życia. Pierwsze dwa lata to bowiem dla dziecka okres intensywnego wzrostu i rozwoju, podczas którego zapotrzebowanie na witaminę D jest dość wysokie.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, witaminę D3 warto suplementować od października do kwietnia – czyli w okresie, kiedy dociera do nas bardzo ograniczona ilość światła słonecznego, a witaminy D produkowanej przez organizm jest zdecydowanie zbyt mało.

Pamiętaj, że decyzja o suplementacji witaminy D (jak i innych witamin) powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze