Trwa ładowanie...

Dziewczynka nie oddychała przez 5 minut. Winne były... zaparcia

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 16:47
Dziewczynka nie oddychała przez 5 minut. Winne były... zaparcia
Dziewczynka nie oddychała przez 5 minut. Winne były... zaparcia

Każdy rodzic wie, że kłopoty z wypróżnieniem to poważny problem każdego malucha. Powodują ból brzucha, dyskomfort, a także wstydliwe wzdęcia. Aby ulżyć dziecku, mamy sięgają najczęściej po naturalne środki lub czopki, które mają poprawić perystaltykę jelit. Lily-May – dziewczynka z Anglii przez zaparcia przestała oddychać. Na 5 minut.

1. Zaparcia a problemy z oddychaniem

Pewnego dnia mała Lily-May po prostu przestała oddychać. Gdyby nie umiejętności jej mamy Chloe Cook, dzisiaj dziewczynka pewnie by nie żyła. Kiedy Chloe zobaczyła, że jej córka robi się fioletowa i łapczywie z trudem łapie powietrze, wykorzystała swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.

- Lekarze powiedzieli, że gdybym nie zrobiła wtedy sztucznego oddychania, dziecko prawdopodobnie by nie przeżyło - wspomina dziś mama Lily-May.

Po przybyciu do szpitala okazało się, że dziecko nie wypróżniało się od kilku dni, a problemy z zaparciami pojawiały się u małej dziewczynki od momentu urodzenia.

2. Groźna nietolerancja

Zobacz film: "Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?"

Okazało się, że przyczyną zatrzymania oddychania były właśnie uciążliwe zaparcia, które później lekarze powiązali z nietolerancją laktozy przez dziewczynkę. Po rozpoznaniu dietetyk od razu zalecił brak nabiału i glutenu w diecie dziecka.

Lekarze stwierdzili, że organizm dziewczynki był tak zatkany przez zalegające w nim resztki pokarmu, że wprowadził system obrony przed bólem w postaci "wyłączenia", czyli, w tym przypadku, zatrzymania akcji serca.

Doktor Anton Emmanuel z Brytyjskiego Towarzystwa Gastroenterologii przyznaje, że nietolerancja laktozy może powodować bolesne zaparcia, chociaż zdecydowanie częściej kojarzona jest z biegunką i wymiotami.

Zobacz także:

Teraz mama Lily-May założyła grupę wsparcia dla matek dzieci, które zmagają się z tą chorobą. Chce dzięki temu je ostrzec i uczulić na dziecięce dolegliwości, które mogą być objawami nieprawidłowości.

Jeśli więc u twojego dziecka pojawia się problem rzadkiego wypróżniania połączony z wysoką gorączką, a w dodatku twoje dziecko stęka przy wypróżnianiu, a nawet płacze z bólu, to jak najszybciej skonsultuj się z pediatrą. To nie tylko ulży jego cierpieniu, ale nawet ocali jego życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.