Trwa ładowanie...

Głowa meduzy. Symptom marskości wątroby (WIDEO)

Avatar placeholder
02.08.2019 14:53

Wątroba to narząd, który pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, takich jak usuwanie toksyn, przetwarzanie składników odżywczych, hormonów i leków, magazynowanie żelaza i witamin, przetwarzanie białek, tłuszczów i węglowodanów.

Marskość wątroby to przewlekła choroba, w której dochodzi do zaburzenia czynności wątroby i jej uszkodzenia. Jej najczęstszymi przyczynami są alkoholizm i przewlekłe zapalenie wątroby wirusami zapalenia wątroby typu B i C. W trakcie rozwoju marskości dochodzi do zmian zwyrodnieniowych.

Komórki tkanki łącznej zastępują prawidłowe komórki wątroby. Tkanka łączna tworzy zbliznowacenia, które mogą blokować przepływ krwi przez wątrobę, co prowadzi do dalszych uszkodzeń tego narządu. W efekcie wątroba traci zdolności regeneracyjne i przestaje pełnić swoje funkcje.

Jednym z objawów marskości wątroby jest głowa meduzy. Są to widoczne na brzuchu niebieskawe lub sinawe poszerzenia żył ścian jamy brzusznej. Centralna część znajduje się na wysokości pępka, od którego promieniście rozchodzą się kręte naczynia żylne. Przypominają bohaterkę z mitologii greckiej, Meduzę, która zamiast głowy miała wijące się węże, stąd wzięła się ta charakterystyczna nazwa. Głowa meduzy powstaje w przebiegu nadciśnienia wrotnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze