Trwa ładowanie...

Groźne choroby. Ich objawy są widoczne na paznokciach

Avatar placeholder
08.03.2021 16:53
Paznokcie mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia
Paznokcie mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia (123RF)

Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Gdy na ich płytce pojawiąją się bruzdy, to może być znak, że w organizmie rozwija się w poważna choroba. Nie można tego lekceważyć, szczególnie, gdy zobaczymy je u najmłodszych.

spis treści

1. Problemy z paznokciami

Jeżeli paznokcie są zdrowe, ich płytka powinna być gładka. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że zmienia kolor lub strukturę. Mogą pojawiać się na niej prążki. Czasem jest to po prostu objaw zniszczonych paznokci.

Na ich wygląd ma wpływ wiele czynników. Uszkodzić je mogą chociażby detergenty, których używamy podczas domowych porządków, a także kosmetyki, które stosujemy do ich pielęgnacji. Na wygląd płytki może wpłynąć także używanie zmywaczy i lakierów do paznokci.

2. Choroby widoczne na paznokciach

Zobacz film: "Co jeść, żeby paznokcie rosły długie i mocne?"

Jednak wygląd paznokci może także świadczyć o naszym stanie zdrowia. Eksperci wskazują, że niektóre choroby objawiają się właśnie na paznokciach. Najczęstszym sygnałem jest pojawienie się pionowych bruzd na płytce. Jest to efekt rogowacenia.

Często taki stan może być spowodowany niedoborem minerałów takich jak cynk, magnez i wapń. Ponadto to także efekt niedostatecznego nawodnienia organizmu i problemów dermatologicznych.

Wśród chorób, które objawiają się w postaci bruzd na paznokciach najczęściej wymieniane są te związane z układem pokarmowym. Ewentualnie mogą mieć one związek z chorą tarczycą np. u pacjentów z niedoczynnością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze