Trwa ładowanie...

Higiena jamy ustnej

Avatar placeholder
24.06.2019 09:10
Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej (123rf)

Rodzice zastanawiają się, kiedy powinna rozpocząć się lekcja higieny jamy ustnej u dziecka. Oczywiście stomatolodzy zgodnie twierdzą, że musi to mieć miejsce już w momencie pojawienia się pierwszego zęba, czyli na przełomie 6. i 7. miesiąca życia, chociaż zdarzają się sytuacje, gdy maluch zaczyna ząbkować znacznie wcześniej. Nawyk dbania o zęby należy wpoić dziecku jak najwcześniej.

spis treści

1. Czyszczenie zębów

Niektórzy uważają, że zęby mleczne z reguły będą służyły dziecku tylko przez kilka lat, dlatego nie trzeba o nie przesadnie dbać – nic bardziej mylnego. Mocne zęby mleczne to gwarancja zdrowych i silnych zębów stałych. Zanim pojawią się zęby u niemowlaka, warto przemywać mu dziąsła np. zmoczoną ściereczką. Jest to sprawdzony sposób na to, aby pozbyć się resztek jedzenia i bakterii, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego w jamie ustnej.

O mleczaki należy dbać o pierwszego pojawienia się zęba
O mleczaki należy dbać o pierwszego pojawienia się zęba (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Kiedy dziecko ząbkuje, warto mu dać do gryzienia np. wodne gryzaki, które mogą być schłodzone i na jakiś czas przynieść dziecku ulgę. Rodzice dają też maluchowi do gryzienia szczoteczkę do zębów – w ten sposób dziecko nabiera nawyku korzystania ze szczoteczki, oswaja się z nią. W sklepach dostępne są szczoteczki do zębów, które różnią się od siebie nie tylko kształtem, ale także rodzajem włosia. Kupując szczoteczkę, trzeba zwrócić uwagę na to, z jakich tworzyw została wykonana i jakie ma włosie. Najczęściej szczoteczki, podobnie jak i pasta do zębów, są przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. Można kupić również specjalistyczne szczoteczki do zakładania na palec, co znacznie ułatwia rodzicom czyszczenie zębów pociechy. Zęby powinny być myte przynajmniej 2 razy na dzień. Taki regularny system pozwoli dziecku na wykształcenie w sobie nawyku dbania o czystość jamy ustnej.

Żeby przekonać malucha do systematycznego mycia zębów, należy pozwolić mu na skojarzenie tej czynności z zabawą, a nie koniecznością. Jak to zrobić? Można kupić kolorową szczoteczkę z ulubionym bohaterem z bajki. W sklepach są elektryczne szczoteczki, które są dla dziecka atrakcją samą w sobie. Innym pomysłem może być wspólne mycie zębów czy ze starszym rodzeństwem. Bardzo ważna jest także pasta do mycia zębów. Producenci past swoje produkty dzielą według wieku dziecka, dlatego do 4. roku życia dziecko powinno myć zęby pastą bez fluoru, a po 4. roku życia można kupić pastę, w której składzie ten pierwiastek się znajduje. Dlaczego fluor? Ponieważ chroni i wzmacnia szkliwo zęba.

Musisz to wiedzieć

2. Nie tylko czyszczenie zębów

Oczywiście podstawą higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów, ale starsze dzieci można uczyć także innych sposobów dbania o zęby, np. nitkowania czy płukania specjalnym płynem. Do rodziców należy także regularne zapisywanie dziecka na wizytę do stomatologa. Przegląd zębów przez specjalistę powinien odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Ważna jest też prawidłowa dieta dziecka, która nie powinna zawierać cukru. Dlatego maluchowi należy ograniczyć zjadanie słodyczy i picie słodkich gazowanych napojów. Przykład idzie z góry, dlatego, aby nauczyć malucha samodzielnego mycia zębów, warto mu pokazać, że sami to robimy i że chętnie chodzimy do stomatologa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze