Jak poradzić sobie z katarem podczas jesieni i zimy?
Artykuł sponsorowany
Jesień i zima to czas znacznego wzrostu zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Zarówno dzieci, jak i dorośli zmagają się z katarem - objawem różnego typu infekcji z przeziębieniem na czele. Jak radzić sobie z nieżytem nosa? Co pomaga na uporczywy katar?
Okres jesienno-zimowy a zatkany nos i katar
Nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa, ciągłe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czy kichanie, to dolegliwości, które obniżają ogólne samopoczucie, wpływają niekorzystnie na komfort snu, sprawiają, że czujemy się rozdrażnieni, zmęczeni i gorzej funkcjonujemy zarówno w pracy, jak i domu. Wiele osób zastanawia się, dlaczego jesienią i zimą tak wielu z nas cierpi z powodu dokuczliwego kataru? Za jego pojawienie się odpowiedzialne są przede wszystkim wirusy (głównie rinowirusy oraz koronawirusy, adenowirusy), które prowadzą do przeziębienia i zapalenia błony śluzowej nosa. Patogeny te przenoszą się drogą kropelkową, wystarczy krótki kontakt z osobą zakatarzoną, podanie ręki lub kichnięcie, aby i u nas rozwinęła się infekcja (dlatego osoby zainfekowane zawsze powinny pozostać w domu na czas choroby, by nie zarażać innych). Niższe temperatury panujące jesienią i zimą sprzyjają przemoczeniu i zmarznięciu - nietrudno wtedy o przeziębienie. Nadmierne przesuszanie błony śluzowej nosa może być konsekwencją ogrzewania pomieszczeń oraz klimatyzacji samochodowej. Jak radzić sobie z katarem i upośledzeniem drożności nosa, jaki powoduje?
Jak pozbyć się kataru jesienią i zimą?
Katar trwa zwykle od 5 do 7 dni, jak przyspieszyć czas rekonwalescencji i odzyskać swobodę oddychania? Na rynku znajdziemy wiele preparatów na katar dostępnych w formie tabletek, kropli, co jednak wybrać. W walce z chorobą warto postawić na preparaty medyczne, które wspomagają obkurczanie się śluzówki nosa, a przez składniki nawilżające takie jak gliceryna nie pozwalają, aby nadmiernie ją wysuszyć. Wyrobem medycznym, który wspomaga walkę z katarem podczas nieżytu nosa i zapalenia zatok przynosowych jest spray Sinulan Express Forte. Pomaga on w oczyszczaniu nosa z zalegającej wydzieliny i stymuluje śluzówkę do szybszego wydalania płynu zawartego w głębszych jej warstwach.
Jednym z popularnych, domowych sposobów na katar są też inhalacje z wykorzystaniem ziół lub olejków eterycznych (np. olejku tymiankowego, który nasila wydzielanie śluzu, dzięki czemu oczyszcza drogi oddechowe). W celu zredukowania nadmiaru śluzu można spróbować irygacji nosa i zatok - systematyczne zabiegi irygacji są wskazane szczególnie w przypadku osób, które zmagają się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że źle wykonana irygacja nie przeniesie efektów, a zbyt częste inhalacje mogą wysuszyć śluzówkę nosa. Dlatego warto postawić na gotowy preparat, który nie tylko pobudzi układ odpornościowy do walki z katarem, ale również nawilży błonę śluzową nosa.
Podczas kataru warto też pić napary z majeranku, który zmniejsza wodnisty katar pojawiający się na początkowym etapie przeziębienia. Co jeszcze robić w tym trudnym czasie infekcji? Należy regularnie wietrzyć mieszkanie oraz nawilżać pomieszczenia, starając się utrzymywać we wnętrzach temperaturę około 19-21 stopni Celsjusza.
Podsumowując, jesień i zima to pełnia sezonu infekcyjnego, w tym okresie co roku znacznie rośnie liczba osób dotkniętych przeziębieniem i towarzyszącym mu nieżytem nosa. Chcąc zniwelować katar i uczucie zatkanego nosa, warto działać jak najszybciej, korzystając ze sprawdzonych metod.
Artykuł sponsorowany