2 z 7Gołębie
Miejscem, w którym lubią przebywać kleszcze, jest skóra gołębi. Przysysa się do niej głównie jeden gatunek kleszczy: obrzeżek gołębi. Choć nieczęsto przenosi na człowieka boreliozę, pasożyt ten jest śmiertelnie niebezpieczny. W Polsce zanotowano 2 zgony spowodowane ukąszeniem tego pajęczaka.
Jak obrzeżki gołębie mogą dostać się do mieszkania? - Zazwyczaj wygląda to tak, że spadają one ze skrzydeł gołębi. Jeśli ptaki te mają swoje gniazda na balkonach, w szybach wentylacyjnych czy pod dachami domów, tam też będą kleszcze. Problem polega jednak na tym, że gołębie mogą odlecieć, a obrzeżki – wręcz przeciwnie. W obliczu utraty żywiciela będą szukać innego źródła pokarmu. Mogą więc przeciskać się przez szczeliny w oknach, wędrować przez szyby wentylacyjne – wyjaśnia dr Pacoń.
Obrzeżki atakują także człowieka i są przy tym dla niego bardzo groźne. - Ich ślina zawiera enzymy, które rozpuszczają tkanki. W miejscu wkłucia pojawia się więc silny stan zapalny, którego ślad może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Mogą też pojawić się omdlenia i utraty przytomności – dodaje ekspert.
Przeczytaj także: Nie potrafią odróżnić alergii od przeziębienia. Podają niewłaściwe leki