Trwa ładowanie...

Jak wygląda badanie skóry?

Avatar placeholder
13.11.2023 19:25
Jak wygląda badanie skóry?
Jak wygląda badanie skóry? (123rf)

Skóra jest największym narządem człowieka. Spełnia ona szereg ważnych dla nas funkcji, dzięki którym możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Przede wszystkim stanowi pierwszą barierę organizmu przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego o charakterze fizycznym, chemicznym i mechanicznym. Pośredniczy w różnego rodzaju procesach, bierze udział w wymianie gazowej, uczestniczy w termoregulacji oraz reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową ustroju. Stan skóry jest odbiciem zdrowia jej właściciela. Z kolei zmiany skórne mogą być przyczyną różnego rodzaju zaburzeń i stanowić wskazanie do wykonania badania. Powinno być one wykonane w oparciu o dobrą znajomość jej anatomii i fizjologii.

spis treści

1. Przed wizytą i badaniem skóry

Badanie skóry to podstawa pracy w dziedzinie dermatologii i usług kosmetycznych. Dokładna diagnostyka w tym zakresie pozwala na poznanie rzeczywistych przyczyn danego problemu oraz podjęcie właściwych działań. Każdy zabieg powinien być poprzedzony takim właśnie działaniem.

Podczas wizyty specjalista dokona obserwacji i wywiadu. Aby przygotować się do takiego spotkania, należy skupić się na takich danych, jak umiejscowienie ewentualnych zmian, liczba, rozmieszczenie i kolor wykwitów. Specjalista przeanalizuje również ich strukturę (szorstkie/gładkie) oraz rodzaj (płaskie/wypukłe). Istotny może okazać się także czas wystąpienia oraz nasilania się objawów. Podanie powyższych informacji może znacznie ułatwić rozpoznanie, a co za tym idzie ‒ sam proces leczenia.

2. Wybór specjalisty: kosmetyczka czy dermatolog?

W zależności od charakteru problemów, z którymi się borykamy należy wybrać: kosmetyczka czy dermatolog? Choć sprawa wydaje się prosta, to wzrost profesjonalizmu w obszarze usług kosmetologicznych i rozszerzony zakres ich usług, a także ścisła współpraca z gabinetami medycyny estetycznej może nasuwać takie pytania. By rozjaśnić nieco sytuację, należy zaznaczyć, że lekarza medycyny wybieramy wtedy, gdy dolegliwości dotyczą chorób skórnych (trądzik również jest chorobą skóry) i chcemy skorzystać z inwazyjnych zabiegów o charakterze dermatologicznym. Kosmetyczka pomaga swoim pacjentom w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych, relaksacyjnych, odmładzających czy modelujących ciało. Zapytać nigdy nie zaszkodzi. W najgorszym razie zostaniemy przekierowani do właściwego specjalisty.

Niezależnie od powyższych, każdy profesjonalista musi trafnie zdiagnozować problem. Posługuje się w tym celu różnymi metodami w oparciu o swoją wiedzę merytoryczną i doświadczenie. Rozwój technologii pozwala również na wykorzystanie specjalistycznej aparatury. Ta często pozwala rozwiać dylematy, które dla ludzkiego oka są nierozstrzygalne. Niekiedy konieczne może być wykonanie testów alergicznych, badań krwi, moczu, RTG klatki piersiowej i innych. Wszystko zależy od charakteru problemu, który decyduje także o dalszym przebiegu leczenia. W niektórych przypadkach pacjent może zostać przekierowany do alergologa. Zdarza się, że zmiany skórne nie wymagają natychmiastowej interwencji. Niemniej jednak w przypadku dzieci (zwłaszcza do 5 roku życia) zaleca się dokonywanie takich konsultacji, jako że ich skóra nie osiągnęła jeszcze w pełni dojrzałości i nie wszystkie jej mechanizmy obronne są w pełni ukształtowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze