Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Jaką rolę w antybiotykoterapii odgrywają preparaty osłonowe?

Avatar placeholder
Michał Dziurdzik 11.07.2019 07:45
Jaką rolę w antybiotykoterapii odgrywają preparaty osłonowe?
Jaką rolę w antybiotykoterapii odgrywają preparaty osłonowe? (123rf)

Preparaty osłonowe powinny być wykorzystywane przez wszystkich, którzy przechodzą kurację antybiotykami. Część osób, niestety, o tym nie pamięta i co prawda stosuje się do zaleceń lekarza i używa preparatów osłonowych, jednak nie do końca wie, dlaczego należy tak robić. Odwiedzając oddział intensywnej opieki medycznej, można zauważyć, że chorzy, którym podawane są antybiotyki, zażywają także odpowiednie preparaty probiotyczne. Warto wiedzieć, dlaczego antybiotyki powinny być zażywane razem z preparatami osłonowymi.

spis treści

1. Dlaczego warto stosować probiotyki?

Probiotyki mają na celu utrzymanie prawidłowego poziomu dobrych bakterii w organizmie. Podczas zażywania antybiotyków tak naprawdę wszystkie bakterie są likwidowane. Na tym właśnie polega działanie antybiotyków. Likwidują one wszystkie bakterie. Te, które powodują chorobę, oraz te, których działanie jest korzystne i niezbędne dla zachowania równowagi w organizmie. Dobre bakterie odpowiadają za prawidłowe trawienie, zapobiegają infekcjom grzybiczym i wspomagają działanie innych bakterii. Probiotyki odpowiadają za odtworzenie kolonii dobrych bakterii w organizmie. Produkty o działaniu probiotycznym są zalecane w szczególności tym, którzy rozpoczęli antybiotykoterapię, ale także tym, którzy cierpią na problemy trawienne lub powracające infekcje grzybicze. Kobiety, które zmagają się z grzybicą pochwy, mogą stosować probiotyki dopochwowe.

To dzięki probiotykom dobre bakterie się utrzymują w organizmie
To dzięki probiotykom dobre bakterie się utrzymują w organizmie (123RF)

2. Produkty z probiotykami

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Produkty zawierające bakterie probiotyczne można kupić w tradycyjnym sklepie. Dzięki temu można w łatwy sposób dostarczyć do organizmu żywe kultury bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania flory bakteryjnej w organizmie. Można wybierać produkty naturalne lub te, które zostały wzbogacone o probiotyki. Warto wzbogacić swój jadłospis o:

• zsiadłe mleko;

• wszelkiego rodzaju kefiry i jogurty;

• maślankę;

• napoje sojowe;

• niektóre soki owocowe.

Zaskakujące źródła probiotyków
Zaskakujące źródła probiotyków [6 zdjęć]

Mianem probiotyków określamy zawarte w niektórych produktach żywnościowych żywe kultury bakterii lub

zobacz galerię

Decydując się na zakup w sklepie produktów zawierających probiotyki, należy sprawdzić informację na opakowanie. Jeśli produkty rzeczywiście zostały wzbogacone o probiotyki, informacja o ich rodzaju i ilości musi być zamieszczona na opakowaniu produktu.

3. Leki probiotyczne

Można także przyjmować odpowiednie leki probiotyczne. Nie ma potrzeby, aby odwiedzać oddział intensywnej opieki medycznej, aby uzyskać receptę na nie. Lekarstwa probiotyczne można kupić w każdej aptece i nie jest do tego potrzebna recepta. Oczywiście najczęściej przyjmowane są zgodnie z zaleceniami lekarza, ale można je kupić samodzielnie. Aby były skuteczne, wystarczy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce.

Musisz to wiedzieć

4. Jakie korzyści niesie za sobą zażywanie preparatów osłonowych?

Zażywanie preparatów osłonowych sprawia, że odradzają się dobre bakterie i odbudowywana jest flora bakteryjna. Zażywając probiotyki, zauważymy też brak skutków ubocznych antybiotykoterapii, do których należą wzdęcia. Odnotujemy lepszą pracę przewodu pokarmowego. Probiotyki sprawiają, że lepiej wchłaniane są składniki odżywcze ze zjedzonego pokarmu. W przypadku, kiedy nie tolerujemy produktów pochodzenia mlecznego, można zażywać gotowe preparaty probiotyczne dostępne w aptece. Są one tak samo skuteczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze