Jakich składników mineralnych potrzebuje dziecko w czasie infekcji?
1. Dieta w czasie choroby
Jednym z ważnych elementów w okresie choroby, i następnie powrotu do zdrowia jest odpowiednia dieta, zawierająca optymalną ilość energii, składników odżywczych oraz wody. Poniżej przedstawiamy informacje o wybranych składnikach prawidłowej diety dziecka.
2. Witamina D
Witamina D jest między innymi w rybach, w mniejszych ilościach w jajach i produktach mlecznych, jednak 90% zapotrzebowania na tą witaminę pokrywane jest poprzez syntezę słoneczną. Z tego też względu w populacji ogólnej zaleca się suplementację witaminą D w zależności od wieku dziecka (stosowną dawkę ustala lekarz).
3. Witamina C
Witamina C obecna jest przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego, zwłaszcza w warzywach i owocach. Wśród nich wyróżniają się papryka czerwona, nać pietruszki, warzywa kapustne, owoc dzikiej róży, czarna porzeczka oraz truskawka. Jednak pomimo tego w polskiej diecie nadal głównym źródłem witaminy C są ziemniaki – nie ze względu na wysoką zawartość witaminy w bulwie, a ze względu na wysokie ich spożycie.
4. Cynk
Zapotrzebowanie na ten składnik zwiększa się u młodzieży, co wiąże się z dojrzewaniem płciowym w tym okresie życia. Wysoką zawartością cynku charakteryzują się sery podpuszczkowe, mięso, produkty zbożowe (zwłaszcza pełnoziarniste) oraz orzechy, nasiona i pestki, dlatego wkomponowanie ich do codziennej diety dziecka jest niezwykle ważne.
5. Żelazo
Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta u dzieci w okresie pokwitania. Choć wśród najlepszych źródeł tego składnika wymienić możemy między innymi mięso i produkty mięsne, to jednak w polskiej diecie spożycie żelaza z tej grupy produktów jest bardzo porównywalne do spożycia z produktów zbożowych. Należy jednak pamiętać, że produkty roślinne bogate w żelazo, takie jak orzechy, pestki, nasiona roślin strączkowych, mąka, kasze, ryż, makaron, płatki zawierają mniej przyswajalną formę żelaza, dlatego ważne jest, aby do tych produktów dodawać inne, bogate w witaminę C, np. świeże warzywa i owoce.
6. Sód
Głównym źródłem sodu w diecie dzieci jest sól – zarówno ta dodawana w czasie przygotowywania posiłku jak i tak obecna w produktach kupowanych w sklepie np. sery, wędliny czy pieczywo. Odpowiednia ilość sodu w diecie jest istotna w okresie choroby ze względu na jego straty z potem.
7. Wapń
Szacuje się, że przeciętne spożycie wapnia w Polsce jest na zbyt niskim poziomie, dlatego tak ważne jest, aby w codziennej diecie występowało mleko i produkty mleczne. Spośród nich wysoką zawartością wapnia charakteryzują się sery podpuszczkowe, jak np. parmezan, ale również jogurty, kefiry i maślanki. Podkreśla to także Instytut Żywności i Żywienia wskazujący na konieczność picia przez dzieci mleka każdego dnia, z możliwością częściowego zastąpienia tej ilości jogurtem naturalnym, kefirem lub częściowo serem.
Dieta powinna być tak skomponowana, aby dostarczać dziecku odpowiednią ilość energii oraz wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
Partnerem artykułu jest Nutricia