Jakie pieluszki dla noworodka, a jakie dla starszaka? Co warto o nich wiedzieć?
Pieluchy to ważne akcesorium higieniczne dla dziecka, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Odpowiednio dopasowany model jest funkcjonalny i komfortowy w noszeniu. W zależności od wagi malucha wyróżnia się kilka rodzajów pieluch.
Pielucha dla każdego malucha
Szeroki asortyment pieluch dla dzieci nierzadko jest przyczyną dylematów podczas zakupów, szczególnie jeśli chodzi o młodych, niedoświadczonych rodziców. Wybór odpowiedniego rozmiaru i fasonu nie może być jednak spontaniczny i przypadkowy. Aby dobrze zdecydować, warto przede wszystkim wiedzieć, jakie rodzaje pieluch oferuje rynek.
Wyróżnia się pieluchy wielokrotnego użytku, np. tetrowe, bawełniane czy owijaki, a także pieluchy jednorazowe, bardziej powszechne do codziennego użytku ze względu na komfort noszenia, funkcjonalność i wygodę podczas wymiany. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pieluchy tego typu są elastyczne, wytrzymałe, przewiewne, chłonne i bezpieczne dla skóry malucha. Nierzadko wyposażone są również w detektory wilgoci i sygnalizują opiekunom potrzebę zmiany.
Pieluszki dla niemowląt i starszaków dzielone są ze względu na wagę dziecka. Jej wartość warunkuje rozmiar, który zwykle oznaczany jest na opakowaniu cyfrą. Symbol „0”, „1” lub „newborn” przeznaczone są dla noworodków do 5–6 kg i nadają się do wyprawki szpitalnej. Ich cechy charakterystyczne to wysoce wydajny wkład i wycięcie na pępek. Kolejne numery wagowe pasują dla niemowląt. Warto przy tym pamiętać, że grupy wagowe dzieci z reguły się zazębiają, dlatego nie ma sztywnych ram co do rozmiaru pieluch. Zarówno dziecko o wadze 5 kg może czuć się dobrze w pieluchach „1” (5–6 kg), jak i „2” (4–9 kg). Podziały tego typu rosną wraz z rozwojem dziecka, nierzadko zmieniają się także ich fasony, aby odpowiednio zabezpieczyć malucha podczas chodzenia i zabawy oraz zapewnić funkcjonalność i wygodę w okresie odpieluchowania i nocnikowania. Na tym etapie najbardziej praktycznym rozwiązaniem są pieluchomajtki.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając pieluchy?
Dobra pielucha jednorazowa dla dziecka wyróżnia się zespołem cech składających się na komfort i bezpieczeństwo noszenia oraz wygodę wymiany. Przede wszystkim właściwie dobrana pielucha nie pozostawia żadnych śladów na skórze. Zaczerwienienia, świąd czy odciski to wyraźny sygnał do wymiany rozmiaru na większy. Obserwując niepokojące objawy, należy rozważyć także rodzaj materiału użytego do produkcji pieluchy. Dobrej jakości produkt jest hipoalergiczny i nie powoduje podrażnień, a ponadto ma atesty niezawodności. Poza certyfikatami niemniej ważne są subiektywne odczucia rodziców. Tworzywo, z którego wykonana jest pielucha, powinno być miłe w dotyku, nie może się szarpać ani pruć. Dobra pielucha jest także chłonna. To szczególnie istotne, aby płynna zawartość pieluszki szybko ulegała absorpcji, izolacji od skóry i nie przelewała się na zewnątrz. Aby uchronić malucha przed odparzeniami, warto szukać modeli, które charakteryzuje przewiewność. Cyrkulację powietrza zapewniają m.in. system odprowadzania wilgoci i oddychający materiał.