Jakie są objawy odry? Jak ją rozpoznać?
1. Przyglądając się bliżej odrze, warto obalić mit mówiący, że to choroba wieku dziecięcego. Szczepienia przeciwko niej skutecznie zmniejszyły liczbę zachorowań wśród najmłodszych, stąd też większość przypadków dotyczy obecnie osób dorosłych, które nie mają tego typu szczepionki za sobą. Co jednak ważne, niezależnie od wieku choroba przebiega podobnie, a jej rozpoczęcie zwykle jest niewinne. Jakich objawów nie powinno się bagatelizować? Co może świadczyć o odrze? Sprawdź!
Artykuł sponsorowany
1.1. Odra - objawy i ich opis
Odra jest chorobą wirusową, która często początkowo przypomina przeziębienie. Pojawiają się bóle mięśniowo-stawowe, światłowstręt, katar, kaszel, gorączka, ból gardła i inne typowe dla tego stanu objawy. Najważniejsza wydaje się jednak wysypka, która stanowi charakterystyczny symptom odry i pojawia się na ciele około 14 dni od chwili zakażenia. Zaczyna się od czoła, twarzy, w dalszej kolejności przechodzi na inne obszary ciała. Z czasem zmienia się także jej forma - z gruboziarnistych, zabarwionych na różowo wykwitów, mających skłonność do zlewania się w coraz bardziej czerwone, a następnie ceglane, złuszczające się zmiany.
Objawem klinicznym odry są też białe przebarwienia, które pojawiają się na śluzówce jamy ustnej, przede wszystkim w okolicy zębów trzonowych. Nazywane są plamkami Kopika i co ważne, ich obecność jest wystarczająca do postawienia rozpoznania opisywanej tu choroby.
1.2. Ile trwa odra?
Odra to choroba trwająca kilka tygodni, w większości przypadków 3-4. Może jednak przedłużyć się nawet do kilku miesięcy, czego przyczyną są ewentualne powikłania. Co prawda, współcześnie pojawiają się bardzo rzadko, lecz zwykle wiążą się wtedy z koniecznością hospitalizacji. Jakie jednostki chorobowe mogą stanowić powikłania odry? To np. nadkażenie bakteryjne, mogące wywołać zapalenie płuc lub mięśnia sercowego, zapalenie krtani czy powikłania z zakresu układu nerwowego (m.in. zapalenie mózgu).
Warto jednak cofnąć się o krok i nieco bliżej przyjrzeć się samemu początkowi choroby, co jest wskazówką nie tylko dla pacjentów zmagających się z odrą, lecz także przebywających z nimi osób. Wirus odry, który rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, rozwija się w organizmie bezobjawowo, a proces trwa około 9-14 dni od zakażenia - to tzw. okres inkubacji. Co jednak ważne, nie oznacza to, że zainfekowana osoba nie może w tym czasie zarażać innych! 1-2 dni przed wystąpieniem jakichkolwiek symptomów chory może rozprzestrzeniać wirusa na znajdujące się obok osoby i nawet nie wiedzieć, że zaraża!
1.3. Leczenie odry
Jako że odra jest wywoływana przez wirusy, jej leczenie przebiega wyłącznie objawowo (leczenie przyczynowe - antybiotykoterapię - stosuje się przede wszystkim w przypadku zakażeń bakteryjnych).
Osoba zmagająca się z infekcją wirusową potrzebuje wsparcia leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, powstałych np. na bazie paracetamolu czy ibuprofenu, a także środków działających bezpośrednio na symptomy, takie jak katar, kaszel lub ból gardła, na który pomocna jest m.in. benzydamina, mająca właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne. W środkach stosowanych na ból gardła znajdziemy ją zarówno pod postacią pastylek do ssania, aerozoli, jak i roztworów do płukania.
1.4. O czym jeszcze należy pamiętać?
• Odpowiednie nawodnienie - minimum 2 l płynów dziennie.
• Izolacja chorego - jest obowiązkowa, ponieważ odra to choroba wysoce zaraźliwa.
• Domowe sposoby łagodzące objawy odry i innych infekcji wirusowych - np. płukanki ziołowe na problemy z gardłem. Poleca się zwłaszcza tymianek, szałwię, rumianek czy bez czarny.
1.5. Jak zapobiegać odrze?
Podstawą w zapobieganiu odry są wspomniane wyżej szczepionki, które podaje się przede wszystkim w wieku dziecięcym. Co warto o nich wiedzieć?
• Szczepionka w profilaktyce odry jest w Polsce obowiązkowa i tym samym bezpłatna.
• Podaje się ją głównie w postaci skojarzonej (tzw. szczepionka MMR, przeciwko odrze, różyczce i śwince).
• Podzielona jest na dwie dawki - pierwszą przyjmują dzieci w wieku 13-15 miesięcy, drugą w wieku 6 lat.
• Dane wskazują, że dwie dawki opisanej tu szczepionki dają 95-98 proc. odporności.
• Co ważne, po podaniu szczepionki MMR dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, lekką wysypkę czy objawy przypominające infekcje górnych dróg oddechowych - zwykle są to symptomy mieszczące się w normie i nie powinny budzić niepokoju (wiążą się z procesem wytwarzania w organizmie przeciwciał).