Trwa ładowanie...

Już 9/10 sześciolatków ma próchnicę! Jak temu zaradzić?

Avatar placeholder
30.04.2015 08:48
Już 9/10 sześciolatków ma próchnicę! Jak temu zaradzić?
Już 9/10 sześciolatków ma próchnicę! Jak temu zaradzić? (Dziecko u dentysty / Shutterstock)

Polska jest w czołówce państw, w których występuje największa liczba dzieci z próchnicą. Choroba ta dotyczy prawie 90% sześciolatków. Często rodzice bagatelizują ten problem, a może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne dla ich pociech.

spis treści

1. "Epidemia" próchnicy?

Dane na temat stanu zębów wśród najmłodszych są niepokojące i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja uległa w najbliższym czasie poprawie. W porównaniu z innymi krajami europejskimi próchnica dotyczy w Polsce znacznie większej liczby dzieci niż w innych państwach. Problem ten stale się pogłębia, a wraz z wiekiem rośnie odsetek osób borykających się z próchnicą.

U nastolatków, którzy ukończyli 18 lat, sięga on nawet 96%.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieleczona próchnica może w dorosłym życiu mieć poważne skutki nie tylko dla zębów, ale ogólnego stanu zdrowia i być m.in. przyczyną problemów z nerkami, a nawet powodować choroby serca.

2. Co możemy zrobić?

Przede wszystkim rodzice muszą wyrabiać u swoich dzieci nawyk prawidłowej higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat. Należy zadbać o zakup odpowiedniej szczoteczki i pasty z fluorem oraz sprawdzać, czy dziecko na pewno nie zapomina o regularnym myciu zębów. Powinniśmy stale kontrolować stan uzębienia dziecka u stomatologa, aby wizyta u dentysty nie kojarzyła mu się z przykrym obowiązkiem.

Specjaliści podkreślają, że bardzo często rodzice popełniają błąd, rezygnując z leczenia tzw. zębów mlecznych u dzieci. Duże znaczenia ma także odpowiednia dieta. Zadbajmy o to, aby w jadłospisie maluchów ograniczyć słodkie przekąski. Dzięki właściwej profilaktyce możemy skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.