Trwa ładowanie...

Kaszel mokry a kaszel suchy

Agnieszka Gotówka
12.07.2019 12:46
Kaszel mokry a kaszel suchy
Kaszel mokry a kaszel suchy (123rf)

Kaszel suchy czy kaszel mokry? To pytanie często zadają rodzice, gdy ich pociecha zaczyna niepokojąco kasłać. A prawidłowe określenie rodzaju kaszlu męczącego dziecko jest niezwykle istotne, od tego zależy m.in. rodzaj podawanego syropu.

spis treści

1. Kaszel suchy

Określa się go mianem bezproduktywnego, bo nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Jego objawem jest uczucie łaskotania lub drapania w gardle. Kaszel suchy często jest męczący i duszący. Pojawia się najczęściej na początku infekcji związanych z chorobami pozaoskrzelowymi układu oddechowego. Może być również efektem podrażnienia gardła.

Istnieje kilka rodzajów kaszlu
Istnieje kilka rodzajów kaszlu (123RF)

2. Leczenie kaszlu suchego

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Polega ono na hamowaniu odruchu kaszlu. Lekarz może zadecydować o podaniu dziecku preparatu, którego głównym składnikiem jest butamirat lub lewodropropizyna.

Pomocne okazać się mogą również metody naturalne. Istotne jest zatem, by dziecko przyjmowało zwiększone ilości płynów. Odpowiednie do picia będą: woda, herbata z sokiem malinowym, herbata z lipy. Co ważne, napoje nie mogą być ani za gorące, ani za zimne. W pokoju dziecka temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Gdy jest cieplej, maluchowi trudniej się oddycha, a suche powietrze dodatkowo podrażnia drogi oddechowe. Odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w mieszkaniu zapewni nawilżacz powietrza. Można również powiesić na kaloryferze specjalne pojemniki lub rozwiesić wilgotne ręczniki.

3. Kaszel mokry

Nie jest związany z podrażnionym gardłem, a z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Nie jest on męczący – kaszle się wówczas, gdy odczuwana jest potrzeba odkrztuszenia plwociny. Kaszel mokry jest głośny, bulgoczący. Określa się go mianem produktywnego lub wilgotnego. Najczęściej kaszel mokry jest objawem chorób związanych z zaleganiem gęstej i lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych. W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się leki mukolityczne, a więc rozrzedzające śluz. Należą do nich preparaty zawierające substancje tj.: bromheksyna, ambroksol, acetylocysteina, karbocysteina, erdosteina. Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości zalęgającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej wykrztuszania.

Musisz to wiedzieć

Kaszel mokry można również złagodzić, stosując domowy syrop z cebuli. Poprawne wskazanie rodzaju kaszlu jest niezwykle pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.