Trwa ładowanie...

Kaszel mokry a kaszel suchy

 Agnieszka Gotówka
12.07.2019 12:46
Kaszel mokry a kaszel suchy
Kaszel mokry a kaszel suchy (123rf)

Kaszel suchy czy kaszel mokry? To pytanie często zadają rodzice, gdy ich pociecha zaczyna niepokojąco kasłać. A prawidłowe określenie rodzaju kaszlu męczącego dziecko jest niezwykle istotne, od tego zależy m.in. rodzaj podawanego syropu.

spis treści

1. Kaszel suchy

Określa się go mianem bezproduktywnego, bo nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Jego objawem jest uczucie łaskotania lub drapania w gardle. Kaszel suchy często jest męczący i duszący. Pojawia się najczęściej na początku infekcji związanych z chorobami pozaoskrzelowymi układu oddechowego. Może być również efektem podrażnienia gardła.

Istnieje kilka rodzajów kaszlu
Istnieje kilka rodzajów kaszlu (123RF)

2. Leczenie kaszlu suchego

Polega ono na hamowaniu odruchu kaszlu. Lekarz może zadecydować o podaniu dziecku preparatu, którego głównym składnikiem jest butamirat lub lewodropropizyna.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Pomocne okazać się mogą również metody naturalne. Istotne jest zatem, by dziecko przyjmowało zwiększone ilości płynów. Odpowiednie do picia będą: woda, herbata z sokiem malinowym, herbata z lipy. Co ważne, napoje nie mogą być ani za gorące, ani za zimne. W pokoju dziecka temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Gdy jest cieplej, maluchowi trudniej się oddycha, a suche powietrze dodatkowo podrażnia drogi oddechowe. Odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w mieszkaniu zapewni nawilżacz powietrza. Można również powiesić na kaloryferze specjalne pojemniki lub rozwiesić wilgotne ręczniki.

3. Kaszel mokry

Nie jest związany z podrażnionym gardłem, a z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Nie jest on męczący – kaszle się wówczas, gdy odczuwana jest potrzeba odkrztuszenia plwociny. Kaszel mokry jest głośny, bulgoczący. Określa się go mianem produktywnego lub wilgotnego. Najczęściej kaszel mokry jest objawem chorób związanych z zaleganiem gęstej i lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych. W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się leki mukolityczne, a więc rozrzedzające śluz. Należą do nich preparaty zawierające substancje tj.: bromheksyna, ambroksol, acetylocysteina, karbocysteina, erdosteina. Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości zalęgającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej wykrztuszania.

Musisz to wiedzieć

Kaszel mokry można również złagodzić, stosując domowy syrop z cebuli. Poprawne wskazanie rodzaju kaszlu jest niezwykle pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze