Trwa ładowanie...

Kaszel u noworodka – co robić?

Avatar placeholder
12.07.2019 12:49
Kaszel u noworodka – co robić?
Kaszel u noworodka – co robić? (123rf)

Kaszel może pojawić się u noworodka podczas infekcji wirusowej z katarem. Spływająca wydzielina podrażnia bowiem gardło i wywołuje odruch odkrztuszania. Niekiedy jest to także naturalny sposób na pozbycie się przez noworodka substancji drażniących. Może go wywołać nawet kurz czy inne pyłki podczas spaceru. Jak radzić sobie z kaszlem u noworodka?

spis treści

1. Kiedy kaszel to nie objaw choroby

Nie zawsze kaszel od razu oznacza chorobę. Szczególnie, gdy nie obserwujemy żadnych objawów gorączki lub kataru u dziecka. Może to być zatem naturalna ochrona przed przedostaniem się do układu oddechowego drażniących pyłków lub kurzu. Pomocne wówczas może być dodatkowe nawilżenie powietrza, szczególnie gdy malucha męczy suchy kaszel podczas snu. Wyraźną i natychmiastową ulgę może przynieść nawilżacz wytwarzający chłodną mgiełkę.

Kaszel nie zawsze jest objawem grypy czy przeziębienia
Kaszel nie zawsze jest objawem grypy czy przeziębienia (123RF)
Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Na mokry kaszel, który uniemożliwia odkrztuszenie wydzieliny, może pomóc inhalacja lub kilka minut w zaparowanej łazience. Gorąca para skutecznie oczyści drogi oddechowe noworodka. Ulgę może przynieść także ciepła kąpiel, która złagodzi kaszel. Możemy do wody dodać kilka kropli eukaliptusa lub tymianek. Unoszące się opary również oczyszczą drogi oddechowe malucha. Dodatkowo udrożnią nos podczas kataru u dziecka.

Nie da się również ukryć, że naturalnym napojem na kaszel, poprawiającym pracę układu odpornościowego noworodka, jest mleko matki. Dzieci karmione piersią chorują rzadziej.

2. Kiedy noworodek zachoruje

Kaszel może być niestety również oznaką choroby i pojawić się razem z wysoką gorączką oraz katarem. W takich okolicznościach należy od razu zgłosić się z noworodkiem do lekarza. Kaszel może być bowiem oznaką poważniejszego schorzenia, takiego jak:

Zapalenie oskrzeli – początkowe objawy przypominają zwyczajne przeziębienie. Z czasem pojawia się jednak nasilony kaszel.

Krup – rozpoczyna się wysoką temperaturą i chrypą. Suchy kaszel jest bardziej nasilony nocą.

Astma – objawia się nocnymi napadami kaszlu, świstem w klatce piersiowej i rzężeniem przy oddychaniu.

Krztusiec – początkowym objawem jest katar u dziecka, a następnie suchy kaszel. Mogą się również zdarzyć wymioty i ogólne osłabienie organizmu.

Musisz to wiedzieć

Kaszlu u noworodka nie należy bagatelizować i liczyć, że wyleczy się go domowymi sposobami. Pojawiającysię katar u dziecka powinien być już pierwszą informacją, aby podjąć działanie i skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze