Katar – jak się z nim uporać?
Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa. Podczas tej choroby dochodzi do stanu zapalnego śluzówki i upośledzenia drożności nosa przez gromadzącą się wydzielinę. Osoby cierpiące na to schorzenie kichają i mają zaburzone zmysły smaku i powonienia.
1. Katar - leczenie
Wydzielina gromadząca się w nosie może mieć różną postać. Gdy przyczyną nieżytu nosa jest wirusowy stan zapalny górnych dróg oddechowych lub alergia, wydzielina początkowo ma charakter wodnistego i bezbarwnego śluzu. Po pewnym czasie staje się ona ciemniejsza i zielonkawa. Jest to oznaką powrotu do zdrowia. Bardzo często objawom tym nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak obniżenie samopoczucia czy gorączka. W takiej sytuacji nie ma konieczności stosowania antybiotykoterapii.
Jeśli jednak początkowo wodnista i przezroczysta wydzielina przybiera postać ropnej, żółtej lub brunatnej i towarzyszy temu pogorszenie stanu chorego, ból stawów lub gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji bardzo często konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.
Wiele osób uczulonych na różnego rodzaju alergeny cierpi na tak zwane alergiczne nieżyty nosa. W zależności od rodzaju alergenu schorzenie to może mieć charakter sezonowy (np. alergia na pyłki) lub całoroczny (np. alergia na kurz). Katarowi alergicznemu nie towarzyszą charakterystyczne dla kataru infekcyjnego dolegliwości takie jak: wysoka temperatura ciała, kaszel, bóle stawów. W przypadku tej dolegliwości objawy ustępują w momencie braku kontaktu z alergenem.
Kolejnym rodzajem nieżytu nosa jest katar polekowy. Dość często w trakcie leczenia nieżytu nosa stosuje się środki w sposób miejscowy obkurczające śluzówkę nosa. Są one skuteczne, jednak stosowane przez długi czas mogą prowadzić do zaburzenia pracy błony śluzowej nosa. W takiej sytuacji odstawienie leków skutkuje nawrotem kataru.
2. Leczenie nieżytu nosa
Leczenie kataru może mieć dwojaki charakter. Może polegać na terapii objawowej skupiającej się na łagodzeniu dolegliwości towarzyszących chorobie. Leczenie może mieć również charakter przyczynowy, którego celem jest wyeliminowanie przyczyn schorzenia.
Podczas leczenia objawowego stosuje się środki udrażniające nos z nadmiaru wydzieliny i ułatwiające oddychanie. W aptekach można kupić bardzo wiele tego rodzaju preparatów. Są one dostępne bez recepty. Najpopularniejsze z nich to hipertoniczne roztwory soli, które są bardzo skuteczne w usuwaniu śluzu i obkurczają również śluzówkę nosa.
Musisz to wiedzieć
Bez recepty dostępne są również różnego rodzaju środki w postaci kropli obkurczających błonę śluzową nosa. Leki te, choć są bardzo skuteczne i przynoszą momentalną ulgę, powinny być wykorzystywane tylko w sposób krótkotrwały. Długie stosowanie tych preparatów może prowadzić do powstania kataru polekowego.
W przypadku nieżytu nosa lekarze coraz częściej zalecają również stosowanie miejscowo przeciwzapalnych leków sterydowych. Są one najczęściej wykorzystywane w przewlekłym zapaleniu zatok, a także katarze alergicznym. W niektórych przypadkach stosuje się je również podczas terapii ostrych nieżytów infekcyjnych. O zastosowaniu tych leków może zdecydować jedynie lekarz.
Podczas terapii nieżytów alergicznych nosa wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe. W sytuacji dobrze zdiagnozowanego uczulenia można podjąć próbę odczulania pacjenta. Terapię tego typu może przeprowadzić jedynie specjalista alergolog.