Trwa ładowanie...

Katar u niemowlęcia – obalamy mity

Avatar placeholder
12.07.2019 14:07
Katar u niemowlęcia – obalamy mity
Katar u niemowlęcia – obalamy mity (123rf)

Katar u dziecka to dolegliwość, która zakłóca jego funkcjonowanie, ponieważ maluch nie może swobodnie oddychać, a dodatkowo ma problemy z jedzeniem, zakłócony jest także jego sen. Jak pomóc maluchowi w tym trudnym momencie?

spis treści

1. Prawda o katarze

• Leczony katar trwa najczęściej tydzień, ale kiedy ten czas się wydłuża, a wydzielina z noska jest lejąca i przezroczysta, może być to sygnał o alergii, a nie infekcji wirusowej. Wtedy wymagana jest wizyta u alergologa i być może wyeliminowanie jakiegoś składnika z diety malucha lub poszukanie innej przyczyny w otoczeniu dziecka.

Leczony katar trwa około tgodnia
Leczony katar trwa około tgodnia (123RF)
Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

• Przyczyną kataru jest najczęściej zakażenie wirusami, dlatego nie należy dziecku podawać antybiotyku, ponieważ kuracja antybiotykowa sprawdzi się jedynie w przypadku infekcji bakteryjnej.

• Antybiotyk może zostać przepisany, gdy pojawią się dodatkowe objawy, np. gorączka i biegunka u dziecka, ostry kaszel czy ból gardła. Oczywiście o włączeniu do kuracji antybiotyku decyduje lekarz pediatra.

• Gdy maluch ma katar, ale nie występują inne objawy, zalecany jest spacer (oczywiście przy odpowiedniej pogodzie), ponieważ świeże powietrze powoduje obkurczanie błony śluzowej w nosie i naczyń krwionośnych, co ułatwia dziecku oddychanie.

• Nie wolno bagatelizować kataru u małego dziecka, ponieważ może dojść do powikłań. Nieprawidłowo leczony katar może doprowadzić np. do zapalenia ucha wewnętrznego. Bardzo ważna jest obserwacja wydzieliny z nosa – gdy ma kolor zielonkawy lub żółty, jest to sygnał, że doszło do nadkażenia bakteryjnego i konieczna będzie wizyta u lekarza.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

• Gdy pojawia się katar, nie należy malucha przegrzewać, ponieważ to może dodatkowo osłabić jego układ odpornościowy. Dlatego dziecko powinno być zawsze ubierane stosownie do pogody. Trzeba sprawdzać kark dziecka – jeśli jest spocony, jest to znak, że maluchowi jest gorąco, a jeżeli jest zbyt chłodny, trzeba założyć cieplejsze ubranie lub przykryć dziecko kocykiem.

• Do wyciągania wydzieliny idealnie nadają się aspiratory do nosa, ponieważ końcówka jest odpowiednio wyprofilowana i nie ma niebezpieczeństwa, że dojdzie do uszkodzenia śluzówki w nosie.

• Zaleca się również krótką kąpiel, ponieważ wilgoć w łazience sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny, a to z kolei ułatwia jej usuwanie z noska.

• Przy większym katarze lekarz zaleci niestety użycie kropli do nosa, ale trzeba pamiętać, że nie można ich stosować dłużej niż 3 dni, ponieważ błona śluzowa staje się coraz cieńsza i nie stanowi już bariery dla wirusów i bakterii. Mamy polecają roztwór soli fizjologicznej czy wody morskiej. Dobrze sprawdza się także maść majerankowa, którą należy smarować wokół dziurek w nosie. Maść ma nie tylko działanie antybakteryjne, ale także ułatwia oddychanie.

Musisz to wiedzieć

• Można zastosować domową inhalację, np. wodę z dodatkiem soli lub napary z ziół.

• Przy katarze bardzo ważne jest podawanie maluchowi większej ilości płynów. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana z dodatkiem cytryny.

Witamina C, która uszczelnia naczynia krwionośne i sprawia, że są odporniejsze na działanie bakterii, może być podawana w kroplach, a dzieciom starszym w tabletkach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.