Trwa ładowanie...

Kiedy mama choruje

 Anna Bator
27.10.2020 12:25
Płatna współpraca z marką LINK4
zdrowie mamy
zdrowie mamy (istock)

Każda mama wie, że gdy dopada ją choroba, dom staje na głowie. Aby tego uniknąć, wiele kobiet zamiast odpoczywać i wracać do zdrowia, ani myśli o wygrzewaniu się w łóżku, tylko wraca do codziennych obowiązków. Błąd! Wszystkie mamy, nawet te z peleryną superbohaterki, powinny pozwolić sobie na wypoczynek i powrót do zdrowia.

1. Mama na zwolnieniu

No dobra, L4 nie wchodzi w grę w przypadku bycia mamą. Nie oznacza to jednak, że powinna ona być pozostawiona samej sobie. Wspieranie mamy podczas jej choroby jest niezwykle ważne, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.

Pamiętać o tym powinien nie tylko partner, ale też dziadkowie, przyjaciele oraz dzieci! Rozłożenie sztućców przez malucha to świetne ćwiczenie lewopółkulowe oraz małej motoryki, podobnie jak rozwieszanie prania czy segregowanie skarpetek. Skoro twoje dziecko potrafi obsłużyć konsolę, użycie zmywarki na pewno nie przerośnie jego umiejętności.

Wniosek z tego prosty: spisz na kartce rzeczy, które należy wykonać w danym dniu, i rozpisz obowiązki dla każdego z domowników. Poproś babcię lub przyjaciółkę o odebranie dziecka z przedszkola. Może się zdarzyć, że nie wszystko wyjdzie tak, jakbyś chciała, ale nawet najmniejsze wsparcie to chwila odpoczynku i snu dla ciebie.

>> To ubezpieczenie pozwoli mamie zadbać o własne zdrowie

2. Organizacja to podstawa

Zacznij oczywiście od zorganizowania sobie wygodnego miejsca na odpoczynek oraz ciepłego koca. Przyda się także stolik na kubek z herbatą oraz dobra książka. W tak zorganizowanym kąciku nie choruje się mniej, ale zdecydowanie przyjemniej. I na pewno nic się nie stanie twoim dzieciom, jeśli w tym dniu pozwolisz im na kilka bajek więcej albo zaproponujesz samodzielne wykonanie rysunku.

Często trzeba też zrezygnować z planów, które były założone przed chorobą. Aby jednak nie popaść w chaos, najlepiej ustalić priorytety. To, co musi być zrobione, należy podzielić między domowników. Na drugim miejscu są kwestie ważne, ale takie, które można odłożyć w czasie. Na końcu sprawy, bez wykonania których świat się nie zawali albo na które nie mamy wpływu – np. musimy je odwołać. Jest to co prawda mało przyjemne, ale w trosce o zdrowie nie powinno się iść na kompromisy.

3. Mama poza domem

Może się zdarzyć, że problem zdrowotny jest poważniejszy niż kilkudniowe przeziębienie i zatrucie, a wynika z nieszczęśliwego wypadku wymagającego leżenia w domu (np. uszkodzenie kręgosłupa, złamana noga, wstrząśnienie mózgu). Tak się dzieje chociażby w ciąży, po porodzie, jak również podczas problemów gastrologicznych, nefrologicznych i wielu innych. Zamiast panikować, skorzystaj z usług LINK4 Mama Zdrowie Mamy oraz Szybka pomoc.

Dzięki pakietom stworzonym z myślą o aktywnych mamach, możesz skupić się na swojej diagnostyce bez obaw o dom. Z pomocą przychodzą eksperci od domowych spraw, którzy posprzątają mieszkanie i ugotują obiad dla twojej rodziny (do 800 zł na koszt ubezpieczyciela).

Nie musisz także obawiać się o sprawy związane ze zniszczeniami, które mogą wyrządzić twoje dzieci. Zarysowany samochód sąsiada oznacza, że twoje dziecko nauczyło się jeździć rowerem na dwóch kółkach, a wybita szybka w osiedlowym sklepie to znak, że rośnie mały piłkarz.

Zamiast rwać włosy z głowy, skorzystaj ze swojego OC w życiu prywatnym w ramach ubezpieczenia LINK4 Mama i napraw szkody bez nadwyrężania portfela.

Płatna współpraca z marką LINK4
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Advertisement