Kolejne dzieci z zapaleniem mięśnia sercowego. WHO alarmuje
Enterowirusy to niewielkie bezosłonkowe wirusy, które są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Niestety to właśnie je najczęściej atakują. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed groźnymi konsekwencjami. Zakażenie enterowirusami może doprowadzić nie tylko do ciężkich powikłań, ale nawet do śmierci.
1. Zapalenie mięśnia sercowego
W ciągu dziesięciu miesięcy - od czerwca 2022 do kwietnia 2023 roku - u 15 noworodków z Walii oraz południowo-zachodniej Anglii odnotowano zapalenie mięśnia sercowego. Przeprowadzono testy PCR, które wykryły zakażenie enterowirusami.
Sytuację skomentowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):
"Infekcje enterowirusowe są powszechne, zarówno u noworodków, jak i niemowląt. Jednak wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego z tak ciężkimi objawami i skutkami u noworodków, związany z zakażeniem enterowirusem, jest niezwykły, niecodzienny" - czytamy w wydanym komunikacie.
2. Zakażenie enterowirusami i powikłania
Zakażenie enterowirusami może być groźne w skutkach. Najwięcej powikłań zaobserwowano w listopadzie ubiegłego roku. Aż 7 na 10 noworodków oraz niemowląt trafiło na oddział intensywnej terapii i wymagało leczenia szpitalnego.
Zakażenie enterowirusami doprowadziło między innymi do zapalenia mięśnia sercowego, sepsy oraz zatrzymania krążenia. Jedno z dzieci zmarło.
Dodatkowo wykryto pięć kolejnych przypadków groźnych powikłań, jednak w tym momencie nie wiadomo, w jakim stanie są maluchy.
3. Objawy zakażenia enterowirusami
Zakażenie enterowirusami może dawać szereg różnych objawów, ale może też przebiegać bezobjawowo. Dzieci mogą odczuwać osłabienie organizmu, mieć katar oraz gorączkę, a więc łagodne albo umiarkowane objawy infekcji dróg oddechowych.
Jeśli dojdzie do zapalenia mięśnia sercowego, mogą pojawić się objawy: dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, duszności oraz kołatanie serca. Ważne, aby w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących symptomów udać się bezpośrednio do lekarza, który zbada i zdiagnozuje dziecko.
Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje tę sprawę. Zespół Zarządzania Kryzysowego, który został powołany w Wielkiej Brytanii, analizuje dane ze wszystkich krajów Zjednoczonego Królestwa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl