Trwa ładowanie...

Kubuś spędził weekend u babci. Gdy wrócił, na skórze pojawiły się bąble

Avatar placeholder
25.03.2024 17:48
"Niektórzy cierpią". Pediatra przestrzega przed wiosennym problemem
"Niektórzy cierpią". Pediatra przestrzega przed wiosennym problemem (Pixabay, Instagram )

- Pogoda piękna, wiosna budzi się za oknem, ale niektórzy cierpią - wyjaśnia w mediach społecznościowych pediatra lek. Łukasz Grzywacz, przestrzegając przed alergiami krzyżowymi, które mogą dawać nieoczywiste objawy. Jako przykład przedstawia historię czteroletniego Kubusia.

spis treści

1. Wiosenne problemy alergików

Wiosna to trudny czas dla alergików, także tych najmłodszych. O tym, że pod koniec marca wiele dzieci zmaga się objawami alergii, świadczą filmiki lek. Łukasza Grzywacza, znanego w sieci jako "Tata pediatra". Według niego alergie są obecnie trzecim najczęstszym powodem odwiedzin małych pacjentów w jego gabinecie.

- Numer trzy to wszelkiego rodzaju zaostrzenia alergii - od kataru, zapalenia spojówek, różnego rodzaju pokrzywek po bardzo często zaostrzenia astmatyczne. Pogoda piękna, wiosna budzi się za oknem, ale niektórzy cierpią - wyjaśnia.

Zobacz film: "Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?"

Niestety, alergia na pyłki to nie wszystko. Alergicy narażeni są również na alergie krzyżowe, czyli zjawisko polegające na wystąpieniu objawów alergicznych po kontakcie z alergenem wykazującym podobieństwo do pierwotnie uczulającego alergenu.

- Brzozy pylą jak szalone, ale to nie jedyny problem z tego względu, że w trakcie pylenia brzóz bardzo często pojawia się alergia krzyżowa na jabłko, seler i marchewkę - przestrzega lek. Grzywacz.

@tatapediatra

❌Alergie krzyżowe: Brzoza 🌳 – Jabłko 🍎, Marchew 🥕, seler

♬ dźwięk oryginalny - Tata Pediatra

2. Pokrzywka efektem alergii krzyżowej

Ekspert w jednym ze swoich wpisów przywołał historię ze swojego gabinetu, opowiadając o czteroletnim Kubusiu, który jest prawdopodobnie uczulony na pyłki olchy, leszczyny i brzozy. Alergia przejawia się w jego przypadku cieknącym katarem i kaszlem. Rodzice postanowili skontaktować się z lekarzem, bo na ciele synka zauważyli pokrzywkę.

Przypomijmy, że pokrzywka objawia się zmianamy na skórze. Dziecko może mieć wypukłe blade bąble otoczone zaczerwienieniem.

W wywiadzie okazało się, że Kubuś był w weekend u babci i wypił dużo soku marchewkowego i jabłkowego. Właśnie to spowodowało u niego alergię krzyżową w postaci pokrzywki.

Lek. Grzywacz przestrzega, że alergia krzyżowa może prowadzić do rozwoju zespołu alergii jamy ustnej (OAS). Daje ona takie objawy jak pokrzywka kontaktowa, obrzęk nosa, łzawienie i zapalenie spojówek oraz chrypka i obrzęk krtani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze