Trwa ładowanie...

Leczenie nerwicy – psychoterapia indywidualna

Avatar placeholder
30.05.2017 11:30
Leczenie nerwicy – psychoterapia indywidualna
Leczenie nerwicy – psychoterapia indywidualna

Bardzo często leczenie nerwicy musi być oparte na właściwej psychoterapii. Dodatkowo stosuje się leczenie farmakologiczne. Szczególne znaczenie ma terapia indywidualna, która stwarza specyficzną relację pomiędzy terapeutą a pacjentem. Bezpośredni kontakt może być najefektywniejszy, jeśli chodzi o dotarcie do głównego źródła problemu.

spis treści

1. Oddziaływanie psychoterapii indywidualnej

Celem właściwie przeprowadzonej psychoterapii jest wyeliminowanie najważniejszych źródeł schorzenia. W ten sposób można dotrzeć do utajnionych potrzeb. Cechy osobowościowe również mają w tym wszystkim duże znaczenie. Sukcesem jest powrót na łono życia społecznego, fizycznego i psychicznego.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Czym jest psychoterapia podtrzymująca?

Zobacz film: "Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki"

Inna nazwa psychoterapii podtrzymującej to psychoterapia wspierająca. Zadaniem psychoterapeuty jest wpływ na sposoby reakcji chorego. Tego rodzaju pomoc przeznaczona jest głównie dla osób, które żyją w stanie ciągłego niepokoju, bezradności oraz zrezygnowania. Uczuciem dominującym jest brak jasnego i pozytywnego spojrzenia w przyszłość. Podczas sesji chory ma możliwość porozmawiania o własnych obawach, przeżyciach i doświadczeniach traumatycznych. Psychoterapeuta próbuje utrwalić prawidłowe wzorce zachowań.

Psychoterapia indywidualna jest ważna w walce z zaburzeniami nerwicowymi
Psychoterapia indywidualna jest ważna w walce z zaburzeniami nerwicowymi

3. O psychoterapii integrującej

Psychoterapia integrująca nosi nazwę restrukturalizacyjnej. Dotyczy ona przede wszystkim przewlekłej nerwicy. Cykl sesji może trwać nawet kilka miesięcy. Niekiedy należy całkowicie przekształcić osobowość nerwicowca. Pierwszym krokiem jest nawiązanie poprawnego kontaktu z chorym. Pacjent opowiada o wszystkich trudnościach, jakie napotyka w codziennym życiu. W ten sposób tworzy się obraz jego wewnętrznych przeżyć. Ostatnim etapem terapii jest reorientacja, czyli zmiana nastawienia chorego do samego siebie.

Zobacz także:

4. Typy psychoterapii indywidualnych

Bardzo często terapeuta stosuje hipnozę. Zastosowanie tego procesu może wyeliminować lub złagodzić objawy choroby. Dodatkowo hipnoza pozwala się zrelaksować. Innym rodzajem psychoterapii indywidualnej jest psychoterapia treningowa. W tym przypadku konsekwentnie stosuje się określone ćwiczenia. W miarę opanowania tej techniki ćwiczenia stają się coraz trudniejsze. W ten sposób utrwala się prawidłowe schematy postępowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze