Trwa ładowanie...

Małpia ospa wśród dzieci? Niepokojące doniesienia z Wielkiej Brytanii

 Maria Krasicka
24.05.2022 16:55
Przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii
Przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii (GettyImages)

Brytyjskie media poinformowały o prawdopodobnym przypadku wystąpienia małpiej ospy u dziecka. Według doniesień maluch przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii w Londynie. Jakie objawy u dzieci powinny zwrócić uwagę rodziców?

1. Małpia ospa – co to?

Od kilku tygodni media informują o przypadkach małpiej ospy w Europie (m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji). Jest to rzadka choroba wirusowa pochodząca z Afryki, która powoduje gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną.

Małpia ospa powoduje wysypkę
Małpia ospa powoduje wysypkę (GettyImages)

Początkowo objawy mogą być niespecyficzne i wskazywać na typową chorobę wirusową. Jednak po kilku dniach wysypka pojawia się na twarzy, dłoniach i ramionach, a z czasem rozprzestrzenia się także na resztę ciała. Objawy choroby są odczuwalne do 21 dni od zakażenia.

- Zmiany skórne zaczynają się od czerwonych plam, które zmieniają się w pęcherzyki przypominające wykwity wywołane przez ospę wietrzną – mówi dr Susan Hopkins z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). - Dopiero kiedy strupy odpadną, przestają być zakaźne – dodaje w rozmowie z The Guardian.

Brytyjskie media poinformowały także o przypadku małpiej ospy u dziecka. Według doniesień dziecko trafiło na oddział intensywnej terapii w jednym z londyńskich szpitali, a jego stan nie jest na razie znany. Nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja.

2. Małpia ospa u dzieci

Według WHO ryzyko zachorowania na tę chorobę jest niskie i ma stosunkowo łagodny przebieg u osób dorosłych. Natomiast u dzieci choroba ta może być nawet śmiertelna.

Dlatego też osoby, u których wystąpiły objawy ospy, powinny przebywać w izolacji i unikać kontaktu zwłaszcza z ciężarnymi, małymi dziećmi i osobami z obniżoną odpornością.

W przypadku najmłodszych dzieci uwagę rodziców powinna wzbudzić zmiana ich zachowania. Jeśli wystąpiłyby inne objawy (gorączka, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych i osłabienie) należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze