Trwa ładowanie...

Małpia ospa wśród dzieci? Niepokojące doniesienia z Wielkiej Brytanii

Przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii
Przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii (GettyImages)

Brytyjskie media poinformowały o prawdopodobnym przypadku wystąpienia małpiej ospy u dziecka. Według doniesień maluch przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii w Londynie. Jakie objawy u dzieci powinny zwrócić uwagę rodziców?

1. Małpia ospa – co to?

Od kilku tygodni media informują o przypadkach małpiej ospy w Europie (m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji). Jest to rzadka choroba wirusowa pochodząca z Afryki, która powoduje gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną.

Małpia ospa powoduje wysypkę
Małpia ospa powoduje wysypkę (GettyImages)

Początkowo objawy mogą być niespecyficzne i wskazywać na typową chorobę wirusową. Jednak po kilku dniach wysypka pojawia się na twarzy, dłoniach i ramionach, a z czasem rozprzestrzenia się także na resztę ciała. Objawy choroby są odczuwalne do 21 dni od zakażenia.

- Zmiany skórne zaczynają się od czerwonych plam, które zmieniają się w pęcherzyki przypominające wykwity wywołane przez ospę wietrzną – mówi dr Susan Hopkins z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). - Dopiero kiedy strupy odpadną, przestają być zakaźne – dodaje w rozmowie z The Guardian.

Brytyjskie media poinformowały także o przypadku małpiej ospy u dziecka. Według doniesień dziecko trafiło na oddział intensywnej terapii w jednym z londyńskich szpitali, a jego stan nie jest na razie znany. Nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja.

2. Małpia ospa u dzieci

Według WHO ryzyko zachorowania na tę chorobę jest niskie i ma stosunkowo łagodny przebieg u osób dorosłych. Natomiast u dzieci choroba ta może być nawet śmiertelna.

Dlatego też osoby, u których wystąpiły objawy ospy, powinny przebywać w izolacji i unikać kontaktu zwłaszcza z ciężarnymi, małymi dziećmi i osobami z obniżoną odpornością.

W przypadku najmłodszych dzieci uwagę rodziców powinna wzbudzić zmiana ich zachowania. Jeśli wystąpiłyby inne objawy (gorączka, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych i osłabienie) należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.