Trwa ładowanie...

Mama nie kąpała noworodka przez miesiąc. "Ludzie myślą, że to obrzydliwe"

Avatar placeholder
18.05.2022 17:45
Nie kąpała noworodka przez miesiąc
Nie kąpała noworodka przez miesiąc (Instagram)

Pierwsza kąpiel noworodka zostaje w pamięci świeżo upieczonych rodziców na długo. W swoich zaleceniach WHO rekomenduje, żeby najwcześniej kąpać noworodka sześć godzin po urodzeniu, a najlepiej minimum 24 godziny po porodzie. Jednak Shahnta Hoare miała do kwestii kąpieli zupełnie inne podejście.

spis treści

1. "Nie kąpałam moich dzieci przez miesiąc"

Shahnta Hoare, posługująca się na TikToku pseudonimem "hoareboys", na platformie odsłania przed swoimi obserwatorami kulisy macierzyńskiego życia. Młoda mama na jednym ze swoich filmików zdradziła, że nie kąpała swoich synków przez pierwsze cztery tygodnie ich życia.

Co więcej, poprosiła położne, aby nie wycierały Ozziego, najmłodszego syna kobiety, tuż po jego urodzeniu.

- Przez pierwszy miesiąc nie kąpałam moich dzieci. Niestety położne wytarły moich starszych synów po porodzie, ale gdy urodził się Ozzy, poprosiłam, aby tego nie robiły - zdradza.

Zdaniem kobiety, rodzice nie powinni myć dzieci przez kilka tygodni po porodzie, gdyż zaburzają ich naturalną barierę ochronną na skórze.

- Wiem, że dla niektórych może to być obrzydliwe. Dla mnie to zupełnie normalne. Jestem przeciwniczką chemii i fanką naturalnych rozwiązań - tłumaczy.

"Nie kąpałam moich dzieci przez miesiąc"
"Nie kąpałam moich dzieci przez miesiąc" (TikTok)

Pod nagraniem pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy:

"Nie wyobrażam sobie tego ",

"Miesiąc! Nie ma mowy",

"To obrzydliwe".

Jednak znaleźli się również fani takiego rozwiązania:

"Zapach noworodka jest piękny. Byłam od niego uzależniona",

"Jestem studentką położnictwa i zgadzam się z tobą" - czytamy.

2. Pierwsza kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka to nieodłączny element jego higieny.

Przez pierwsze tygodnie warto kąpać dziecko w wodzie przegotowanej. Nie powinna być ona ani za ciepła, ani zbyt chłodna, optymalnie jest to 37°C. Warto zaopatrzyć się w pływający termometr, na którym temperatura komfortowej kąpieli jest wyraźnie zaznaczona. Dzięki temu cały czas (przed i w trakcie kąpieli) możemy sprawdzać, czy woda zanadto nie wystygła.

Do mycia twarzy wykorzystujemy wacik namoczony w przegotowanej wodzie, bez mydła. Każde oczko przemywamy oddzielnym, sterylnym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną, przesuwając go od skroni w stronę noska. Małżowiny uszne czyścimy mokrą watą, a jeszcze lepiej specjalnymi szerokimi patyczkami dla niemowląt. Watka może zostawiać "włoski". Nie wolno używać tradycyjnych patyczków do uszu, a tym bardziej wsadzać ich do środka ucha.

Do mycia używamy tylko kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, bezzapachowych i hipoalergicznych. Przed założeniem pieluszki dodatkowo osuszamy pępuszek, przecierając go gazikiem namoczonym w 70 proc. spirytusie. Nie wolno używać spirytusu salicylowego!

Teraz pozostało już tylko ubranie małego czyściocha, uczesanie miękką szczotką i wieczorna toaleta zakończona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze