Trwa ładowanie...

Mama poparzyła dziecko. Niebezpieczna zabawa z wężem ogrodowym

 Maria Krasicka
12.06.2022 14:05
Chłopiec miał poparzone 30 proc. ciała. Wszystko przez wąż ogrodowy
Chłopiec miał poparzone 30 proc. ciała. Wszystko przez wąż ogrodowy (Facebook)

Kiedy nadchodzi fala upałów, każdy sposób na ochłodzenie się jest na wagę złota. Zwłaszcza rodzice małych dzieci chcą im ulżyć w gorącu. Tak też było w przypadku tej mamy, która chciała napełnić basenik, w którym siedział jej dziewięciomiesięczny synek. Nie spodziewała się jednak, że zamiast go ochłodzić, doprowadzi do poważnych oparzeń.

1. Poparzyła dziecko wodą z węża

Dziewięciomiesięczny Nicolas Woodger z Arizony (USA) siedział w baseniku i czekał, aż jego mama napełni go wodą. W tym celu Dominique wzięła wąż ogrodowy i wiedząc, że woda się w nim nagrzewała, zaczęła polewać maluszka. Ku jej przerażeniu, chłopiec zaczął przeraźliwie krzyczeć.

- Myślałam, że krzyczy, bo woda dostała mu się do oczu - wspomina mama chłopca.

Okazało się jednak, że na dziecko leje się gorąca woda. Kobieta natychmiast zabrała synka do szpitala, a na miejscu okazało się, że Nicolas miał oparzenia drugiego stopnia, które obejmowały 30 proc. ciała.

Nicolas Woodger poparzył się wodą ze szlaucha ogrodowego
Nicolas Woodger poparzył się wodą ze szlaucha ogrodowego

2. Woda z węża ogrodowego może mieć nawet 60 stopni

Młoda mama opublikowała zdjęcia oparzeń synka na Facebooka i postanowiła połączyć siły ze strażą pożarną, by prowadzić kampanię edukacyjną dla innych rodziców. Wielu z nich dziękowało, pisząc, że nie mieli pojęcia o tym zagrożeniu.

- Wąż ogrodowy wystawiony na bezpośrednie działanie słońca może ogrzać wodę wewnątrz węża nawet do 60 stopni i powodować oparzenia u dzieci i zwierząt – mówi straż pożarna.

Zabawa z wężem ogrodowym
Zabawa z wężem ogrodowym (GettyImages)

Chłodzenie się przyjemną mgiełką z węża ogrodowego to świetny sposób na przetrwanie upalnych dni. Należy jednak pamiętać, że trzeba to robić odpowiedzialnie. Niestety oparzenia gorącą wodą z węża ogrodowego to nieodosobnione przypadki.

- W tym roku mieliśmy kilka takich przypadków. Były to drobne oparzenia, zwykle stóp. Dobrym nawykiem jest, żeby puścić delikatny strumień i sprawdzić dłonią, czy woda nie jest za gorąca – mówi internista.

3. Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia

Co zatem należy zrobić, jeśli dojdzie do poparzenia? Pierwsza pomoc dziecku w przypadku oparzeń obejmuje zabezpieczenie rany przed infekcją. Należy jak najszybciej usunąć odzież, zanim dojdzie do obrzęku, a oparzone miejsce chłodzić wodą.

Takie działanie nie tylko przynosi ulgę, ale także obniża temperaturę tkanek i zapobiega ich dalszemu uszkodzeniu. Następnie oparzone powierzchnie należy przykryć jałową gazą.

W przypadku poważniejszych ran konieczna jest specjalistyczna pomoc, ponieważ skutki mogą być dużo bardziej dramatyczne. Po odizolowaniu dziecka od źródła oparzenia należy następnie ocenić jego stan i w razie potrzeby prowadzić zabiegi resuscytacyjne. Dalsze leczenie musi się już odbywać w warunkach szpitalnych.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze