Trwa ładowanie...

Moczenie nocne

Avatar placeholder
22.05.2017 00:52
Moczenie nocne
Moczenie nocne

Moczenie nocne u dzieci może być schorzeniem przewlekłym. Cierpi na nie sporo maluchów. Rodzice nie zawsze udają się z dzieckiem, u którego występuje moczenie nocne, do lekarza. Często bagatelizują tę dolegliwość i czekają, aż sama ustąpi. Faktem jest, że sporo dzieci, które cierpiało na moczenie nocne, wyrasta z tego. Ale u dzieci, u których to schorzenie nie ustąpiło, mogą pojawić się w przyszłości poważne zaburzenia emocjonalne. Dlatego moczenie nocne powinno być leczone.

spis treści

1. Przyczyny moczenia nocnego

Jeszcze do niedawna za podstawową przyczynę moczenia nocnego uważano zaburzenia na tle emocjonalnym. Przeprowadzone badania wykluczyły jednak, że pierwotne moczenie nocne pojawia się w wyniku stresu i nie ma ono związku z warunkami rodzinnymi ani czynnikami ekonomicznymi i socjalnymi. Pierwotnymi przyczynami moczenia nocnego są zaburzenia w obrębie układu moczowego. Zbyt mała objętość pęcherza nie pozwala na utrzymanie spływającego z nerek moczu nocnego. To właśnie dysproporcja między ilością moczu, a wielkością pęcherza odpowiada za występowanie problemu.

To układ moczowy na moczenie nocne
To układ moczowy na moczenie nocne (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Natomiast wtórne moczenie dzieci jest najczęściej związane ze stresem. Moczenie nocne może powrócić w chwili, kiedy nastąpią ważne zmiany w życiu dziecka. Może powrócić także ze względu na pojawienie się zaburzeń emocjonalnych. Niezależnie od bezpośredniej przyczyny, dzieci cierpiące na to schorzenie mogą mieć gorszą samoocenę, będą unikały rówieśników i mogą mieć trudności w nawiązywaniu przyjaźni.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

2. Jak leczyć moczenie nocne u dzieci?

Kiedy dziecko ma sześć lat i nadal cierpi na moczenie nocne, należy udać się z nim do lekarza. Dobierze on odpowiednie lekarstwa, których zadaniem jest odpowiednia regulacja pęcherza moczowego. Dziecko nie będzie odczuwało tak częstej jak do tej pory potrzeby korzystania z toalety. Dzięki temu będzie w stanie dłużej utrzymywać mocz i zwiększy pojemność swojego pęcherza. Czas trwania kuracji to cztery miesiące.

Musisz to wiedzieć

W przypadku, kiedy u dziecka zaobserwowano pojawianie się nadmiernej ilości moczu, należy podać mu lekarstwa, które sprzyjają zagęszczaniu moczu w nocy. Pierwsze efekty tej kuracji są już widoczne po kilku dniach. Do pełnego wyleczenia potrzebny jest minimum kwartał.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze