Zaczęło się od dużego palca u stopy. Tak objawiała się groźna choroba
Na szpitalny oddział ratunkowy trafił chłopiec, u którego rodzice odkryli na stopie czerwoną smugę sięgającą do jednego z palców. "Lekarz wyjaśnił, że gdybyśmy nie zawieźli go od razu na ostry dyżur, konieczna byłaby amputacja palca u nogi" - wspominają.
1. Mogło się skończyć amputacją
Nikki Jurcutz, australijaska ratowniczka medyczna i autorka popularnego bloga "Tiny Hearts Education", podzieliła się na Instagramie historią chłopca, który trafił do szpitala z czerwoną linią zaczynającą się od palca stopy i biegnącą ku górze.
"Lekarz wyjaśnił, że gdybyśmy nie zawieźli go od razu na ostry dyżur, konieczna byłaby amputacja palca u nogi" - relacjonuje rodzic dziecka, cytowany przez ratowniczkę we wpisie.
Jak wyjaśnia Jurcutz, linia oznaczała zapalenie naczyń limfatycznych - stan zapalny, do którego może dojść w wyniku zadrapania, skaleczenia bądź ugryzienia, gdy naczynia chłonne zostaną zaatakowane przez bakterie, wirusy lub grzyby.
Dolegliwość ta atakuje najczęściej kończyny dolne i wiąże się z powstaniem zauważalnych na skórze czerwonych smug.
"Czerwona linia zaczyna się od rany i biegnie w górę w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Jest to oznaka, że infekcja się nasila i należy zgłosić się do lekarza i zastosować leczenie, zwykle obejmujące antybiotyki. Dobra wiadomość jest taka, że szybko leczona choroba może być łagodna. Jeśli nie jest leczona, mogą wystąpić powikłania, które mogą stać się bardzo poważne, np. gdy infekcja przedostanie się do krwioobiegu, co nazywa się sepsą" - przestrzega ratowniczka.
"Zaczęło się od dużego palca u nogi, w który się kopnął. Doszło do lekkiego zakażenia, więc wyczyściliśmy go w domu. Zabraliśmy synka do lekarza, dostał antybiotyki, aby pomóc w leczeniu infekcji. Później tej nocy, po rozpoczęciu przyjmowania antybiotyków, zauważyłam na środkowym palcu pęcherz i czerwoną linię biegnącą w górę stopy, którą lekarze prześledzili, aby upewnić się, że nie podróżuje dalej. To była bakteria gronkowca. Potrzebował dożylnych, silnych antybiotyków i hospitalizacji w szpitalu przez kilka dni. Czerwona linia przesuwająca się w górę stopy była tym, co skłoniło mnie do zabrania go na ostry dyżur, ponieważ jest to znak, że infekcja rozprzestrzenia się poważniej i wymaga pilnego leczenia. Mam nadzieję, że to pomoże trochę zdezorientowanym mamom" - napisała w komentarzu mama chłopca.
2. Czym grozi zapalenie naczyń limfatycznych?
Jeśli choroba dotrze do węzłów chłonnych, będą one powiększone. Stanowi zapalnemu mogą także towarzyszyć objawy związane ze zwalczaniem choroby przez organizm: gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni, złe samopoczucie i brak apetytu.
Ryzyko wystąpienia zapalenia naczyń limfatycznych zwiększają: cukrzyca, obniżona odporność, ugryzienie przez zwierzę, ospa wietrzna i przewlekłe przyjmowanie sterydów.
Leczenie obejmuje zwykle przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jego zaniechanie może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji: sepsy, bakteriemii (przedostania się bakterii do krwi), zapalenia tkanki łącznej czy powstania ropni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl