Trwa ładowanie...

Nadwaga u dzieci – jak z nią walczyć?

Avatar placeholder
31.03.2021 15:55
Nadwaga u dzieci – jak z nią walczyć?
Nadwaga u dzieci – jak z nią walczyć?

Coraz więcej młodych ludzi waży za dużo. Nadwaga u dzieci wymaga przeciwdziałania, koniecznie w konsultacji ze specjalistą. Cieszy widok pulchnego niemowlaka, tymczasem zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że komórki tłuszczowe nagromadzone w ciągu dwóch pierwszych lat życia pozostaną na zawsze. Z tego powodu nadwaga u dzieci powinna wzbudzać niepokój – w życiu dorosłym może przejść w otyłość.

Na nadwagę choruje coraz więcej dzieci
Na nadwagę choruje coraz więcej dzieci (123RF)

Jeśli przypuszczamy, że nadmiar kilogramów dotyczy naszej pociechy, warto skonsultować się z pediatrą. W okresie przedszkolnym nie jest podejmowane typowe odchudzanie dzieci. Niemniej, trzeba działać. Zalecenia lekarskie dotyczą najczęściej zmiany diety dla dzieci, zdrowego żywienia, najlepiej całej rodziny, jak również zwiększenia ilości ruchu. W procesie diagnostycznym zostaną też wykluczone ewentualne choroby, które mogłyby skutkować nadwagą u dziecka, np. zaburzenia nerwowe lub choroby tarczycy. Ponadto zdarza się, że za dużo ważą również niemowlęta. Dotyczy to szczególnie maluszków, których mamy dość szybko zaprzestały karmienia piersią lub od urodzenia piły mleko modyfikowane.

Gdy nadwaga u dzieci wynika z przekarmiania i ograniczonej ilości ruchu, warto przestrzegać kilku zasad:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• Nie reaguj złością, wytykając szkrabowi nadmierny apetyt lub otyłość. Rozmawiaj z nim spokojnie, podkreślając, że zdrowy styl życia (jedzenie i ćwiczenia) pozwoli wyrosnąć na zgrabną osobę.

• Akceptuj, gdy dziecko twierdzi, że już się najadło i nie chce więcej. Absolutnie nie zmuszaj do zjedzenia wszystkiego z talerza!

• Wprowadź zdrowe żywienie dzieci oraz całej rodziny. Batoniki i kremowe ciastka zastąp owocami, od czasu do czasu podaj kostkę czekolady. Ogranicz jedzenie słodyczy w towarzystwie szkrabów.

• Nie traktuj słodyczy jako nagrody. Skutki mogą być dalekosiężne – nagradzanie się słodyczami i pocieszanie nimi w życiu dorosłym.

• Zaangażuj całą rodzinę do aktywnego spędzania czasu wolnego. Pociechy czerpią wzorce od dorosłych.

• Do posiłków siadajcie razem, wyłączając uprzednio telewizor.

• Wprowadź stałe pory posiłków.

• Odciągaj uwagę od niepotrzebnych przekąsek.

• Po skończonych posiłkach od razu sprzątnij ze stołu, aby uniknąć dojadania.

• Nie udzielaj szkrabowi pochwał za jedzenie dodatkowych porcji.

Musisz to wiedzieć

Zwróć baczną uwagę na jadłospis dla dzieci. Zdrowe odżywianie dziecka polega na zastępowaniu zbyt dużej ilości białka i cukru owocami oraz warzywami. Zminimalizuj lub wyeliminuj produkty sztuczne.

Na podstawie badań opisanych w "American Journal od Clinical Nutrition" zaleca się walkę z nadwagą jeszcze przed skończeniem przez dziecko dwóch latek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze