Trwa ładowanie...

Najczęstsze przyczyny bólu głowy u dzieci

 Agnieszka Gotówka
20.10.2017 09:21
Ból głowy u dzieci
Ból głowy u dzieci (123RF)

Ból głowy u dziecka może wystąpić z wielu powodów, a niektóre z nich nie są związane z żadną chorobą lub dolegliwością wieku dziecięcego.

W zdecydowanej większości przypadków ma błahą i łatwą do wyeliminowania przyczynę. Niepokój powinny wzbudzić bóle głowy współwystępujące z wymiotami, bóle nawracające i bardzo silne. Konieczna jest wówczas wizyta u pediatry.

Bóle głowy u dzieci można podzielić na:

  • samoistne (bóle głowy bez wyraźnej przyczyny),
  • objawowe (są objawem choroby),
  • nerwobóle,
  • bóle niekwalifikowane.

    1. Dlaczego dziecko boli głowa?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Ból głowy często towarzyszy dziecku w czasie infekcji lub może ją zwiastować. Pomoże wówczas podanie leku przeciwbólowego i odpoczynek. To też jeden z głównych objawów zapalenia zatok, zwłaszcza jeśli staje się silniejszy przy pochylaniu głowy, a dolegliwości tej towarzyszy katar i niedrożność nosa. Przy takim zestawie symptomów konieczna jest wizyta u laryngologa.

Przyczyną bólu głowy może być również obecność w organizmie dziecka pasożytów (robaków, grzybów, bakterii). Wydzielają one szkodliwe toksyny, wywołujące objawy choroby pasożytniczej: nawracające bóle głowy, bóle brzucha, kłopoty ze snem. W celu wykrycia pasożytów wykonuje się badanie kału, czasem jednak pediatra od razu zleca stosowanie leków przeciwpasożytniczych.

W wielu przypadkach, choć niektórym wydaje się do niemożliwe, przyczyną bólu głowy u najmłodszych jest stres. Ból umiejscowiony jest wówczas w okolicy czoła, potylicy i skroni, zaczyna dokuczać dziecku najczęściej po południu lub wieczorem. Stres może być wywołany przez problemy w domu lub w przedszkolu czy szkole. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z psychologiem.

 

W ostatnim czasie notuje się więcej przypadków bólu głowy u dzieci zwiazanych z niehigienicznym stylem życia. Dolegliwość tę może powodować długie wpatrywanie się w ekran telewizora lub komputera, nieodpowiednia ilość snu, brak aktywności fizycznej i rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu.

123RF: Oglądanie telewizji a ból głowy
123RF: Oglądanie telewizji a ból głowy

W profilaktyce tego rodzaju bólu istotne jest również prawidłowe odżywianie oraz brak kontaktu dziecka z dymem tytoniowym.

Ból głowy u dzieci może również wiązać się z rozwojem wad wzroku. Problemom okulistycznym – w zależności od ich rodzaju – często w towarzyszy mrużenie podczas patrzenia w dal, mocne pochylanie się nad książką lub siadanie blisko ekranu telewizora.

Dziecko może skarżyć się na ból głowy, jeśli doznało urazu lub mocno się uderzyło. Dolegliwość ta może ujawnić się nawet kilka dni po wypadku. Jeśli towarzyszą jej wymioty, nudności, utrata przytomności lub nierówność źrenic, konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu.

Do specjalisty należy również udać się niezwłocznie, gdy bólowi głowy towarzyszy gorączka, sztywność karku i wymioty. Mogą to być bowiem objawy zapalenia opon-mózgowo rdzeniowych.

Jeśli bóle głowy są silne i często powracają, mogą świadczyć o problemach neurologicznych.

2. Czy dziecko może mieć migrenę?

Czasem powodem bólu głowy u dziecka jest migrena. W wielu przypadkach to choroba dziedziczna. W przypadku dzieci najczęściej daje następujące objawy:

  • wymioty,
  • światłowstręt,
  • oczopląs,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia mowy,
  • szumy uszne,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia świadomości.

W przypadku dzieci poniżej 6. roku życia w leczeniu migreny stosuje się ibuprofen lub paracetamol w dawce ustalonej według wagi dziecka. Zaleca się również odpoczynek w zaciemnionym pomieszczeniu.

Ból głowy pojawia się u dzieci stosunkowo często. Może być bowiem wynikiem nie tylko infekcji, ale i złych nawyków. Jednorazowy ból głowy, jeśli nie współwystępuje z innymi objawami, a do tego łatwo go uśmierzyć środkami przeciwbólowymi dla dzieci, nie powinien wzbudzać niepokoju. Konsultacji z lekarzem wymagają jednak:

  • nocne i poranne bóle głowy,
  • często nawracające nagłe i silne bóle głowy,
  • ból głowy połączony z gorączką,
  • ból głowy połączony ze zmianą zachowania dziecka (apatia, pobudzenie).
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze