Trwa ładowanie...

Najlepsze metody na katar

Avatar placeholder
11.05.2017 08:51
Najlepsze metody na katar
Najlepsze metody na katar

Katar to bardzo popularne schorzenie, którym bardzo łatwo można się zarazić. Wystarczy, gdy ktoś w miejscu publicznym zacznie przy nas kichać – po kilku dniach możemy być już chorzy. Katar przenosi się drogą kropelkową, jedna chora osoba może zainfekować nawet kilkadziesiąt innych osób. W jaki sposób skutecznie radzić sobie z katarem? Jest kilka sprawdzonych sposobów, między innymi inhalacje, krople do nosa, no i oczywiście leki na przeziębienie.

spis treści

1. Czym jest katar?

Katar jest wywoływany przez rhinowirusy. Ten rodzaj wirusów doprowadza do nieżytu błony śluzowej nosa. Na skutek infekcji w nosie dochodzi do gromadzenia się dużej ilości wydzieliny utrudniającej oddychanie. Katar jest męczącą dolegliwością, jednak częste wydmuchiwanie nosa w chusteczki jednorazowe, a także kichanie daje możliwość oczyszczenia dróg oddechowych z wirusów i zalegającej wydzieliny.

Katar wywołują rhinowirusy
Katar wywołują rhinowirusy (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Należy o tym pamiętać przy przyjmowaniu leków na katar. Preparaty obkurczające błonę śluzową nosa skutecznie ograniczają katar, jednak korzystanie z nich powinno być bardzo ograniczone i krótkotrwałe. Optymalnie jest, gdy stosuje się je tylko w sytuacjach wyjątkowych. Istotne jest dobre samopoczucie. Pamiętać również należy, że katar nie zawsze jest oznaką infekcji. Bardzo często towarzyszy on ostrej reakcji alergicznej wywołanej na przykład przez pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt lub kurz domowy. Dość często katarowi uczuleniowemu towarzyszy zapalenie spojówek oraz problem z oddychaniem.

2. Jak radzić sobie z katarem?

Bardzo częstą przyczyną kataru jest tak zwane przewianie. Jest to sytuacja, gdy organizm jest narażony na nagłą utratę dużej ilości ciepła, co skutkuje znacznym osłabieniem układu odpornościowego. Dlatego, gdy jesteśmy przemarznięci, powinniśmy jak najszybciej wziąć gorącą kąpiel lub wymoczyć stopy w gorącej osolonej wodzie. Następnie należy założyć grube skarpety i położyć się do ciepłego łóżka. Skutecznym sposobem na katar jest stosowanie inhalacji z olejków aromatycznych. W takich sytuacjach sprawdza się bardzo dobrze olejek eukaliptusowy albo napar z rumianku. Ułatwiają one udrożnienie zatkanego nosa i pozbycie się zalegającej w nim wydzieliny.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

Częste kichanie, smarkanie i wycieranie nosa prowadzi do podrażnienia skóry wokół niego. W takich sytuacjach bardzo pomaga smarowanie narażonych okolic maścią witaminową bądź kremem ochronnym. Gdy katar jest następstwem infekcji, warto zastosować również dostępne w aptece bez recepty leki na przeziębienie.

Bardzo ważne jest również, by osoby chore piły duże ilości płynów, najlepiej ciepłych. Pozwala to na rozrzedzenie wydzieliny, a co za tym idzie łatwiejsze oczyszczenie nosa. Chorzy powinni również spożywać ciepłe potrawy, takie jak rosół. Do kanapek warto dodawać drobno posiekany czosnek, który ma silne działanie antybakteryjne i jest uważany za naturalny antybiotyk.

Musisz to wiedzieć

Osoby mające katar powinny w sposób szczególny dbać o zachowanie higieny. Należy często myć ręce i używać chusteczek jednorazowych. Pozwala to zmniejszyć ryzyko zainfekowania innych członków rodziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.