Trwa ładowanie...

Nastolatka trafiła na SOR. Okazało się, że ma dwie macice

Avatar placeholder
22.02.2023 17:43
Okazało się, że nastolatka ma dwie macice
Okazało się, że nastolatka ma dwie macice (Getty Images/ TikTok)

13-letnia dziewczynka trafiła na SOR z silnym bólem pleców. Lekarka przyjmująca ją na oddział, początkowo nie chciała wykonać dziewczynie USG. Jednak mama nastolatki nie poddawała się i nalegała, by przeprowadzić badanie. Okazało się, że 13-latka cierpi na rzadkie schorzenie. Lekarka opublikowała na TikToku nagranie, w którym przyznaje się do swojego błędu.

spis treści

1. 13-latka skarżyła się na ból pleców

Dr Meghan Martin jest lekarką medycyny ratunkowej i mamą czwórki dzieci. Kobieta prężnie działa w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się z obserwatorami swoją wiedzą. Opowiada również o swojej medycznej praktyce i przyznaje wprost, że lekarze to też ludzie, nie są wszechwiedzący i czasami popełniają błędy.

O jednym z takich błędów, który sama popełniła, postanowiła opowiedzieć na TikToku.

Kobieta wspomina, że pewnego dnia na oddział, na którym miała dyżur, zgłosiła się nastolatka uskarżająca się na ból pleców promieniujący do nogi.

Dziewczyna poinformowała lekarkę, że ból utrzymuje się od sześciu miesięcy. 13-latka nigdy wcześniej poważnie nie chorowała.

Ponadto tego samego dnia odbyła wizytę u ortopedy, który przepisał jej leki przeciwbólowe. Była również pod stałą opieką pediatry, a na następny tydzień miała zaplanowany rezonans magnetyczny.

@beachgem10 Everyone has bad days, this was one of mine that I’m not proud of, but the most important thing is the patient getting the care she needed #uterus #ER #Storytime #rare #karma ♬ original sound - Beachgem10

- Przyznaję, byłam nieco poirytowana, ona miała już ustalony plan leczenia, a przecież czekała na mnie kolejka naprawdę chorych dzieci. Mama tej dziewczynki musiała zauważyć, jak wymieniam spojrzenia z pielęgniarzem, bo poprosiła nas, żebyśmy wykonali chociaż USG - wspomina dr Meghan Martin.

Mamie nastolatki tak zależało na wykonaniu tego badania, gdyż u jej córki zdiagnozowano wadę wrodzoną, jaką jest nerka podkowiasta. Wada ta polega na zrośnięciu nerek. Połączone organy tworzą twór, który kształtem przypomina podkowę.

2. Okazało się, że nastolatka cierpi na rzadkie schorzenie

To właśnie po namowach matki lekarka zleciła USG, które wykazało, że nastolatka cierpi na rzadkie schorzenie: uterus didelphys.

Okazało się, że nastolatka ma dwie macice
Okazało się, że nastolatka ma dwie macice (Getty Images)

Uterus didelphys (podwójna macica) powstaje na etapie rozwoju płodowego. Czasem razem z tą wadą występują jeszcze inne zniekształcenia anatomiczne.

I rzeczywiście okazało się, że 13-latka ma dwie macice, z których jedna była całkowicie wypełniona krwią, dwie szyjki macicy i dwie pochwy.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

Dziewczyna została skierowana do ginekologa, a następnego dnia przeszła operację.

- Praca na szpitalnym oddziale ratunkowym naprawdę uczy pokory. Może ci się wydawać, że wiesz wszystko, a potem pojawia się taki przypadek i masz wrażenie, że stąpasz po polu minowym w butach clowna - podsumowała dr Martin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze