Trwa ładowanie...

Niebezpieczny prezent komunijny. Lepiej zrezygnuj z takiego podarunku

 Anna Klimczyk
03.06.2022 14:51
Uwaga na konwalie!
Uwaga na konwalie! (Getty Images)

Wiązanka z konwalii majowej to najpopularniejszy bukiecik na Pierwszą Komunię Świętą. Konwalie są symbolem delikatności i niewinności. Idealnie pasują do białej sukienki, a w dodatku można je zerwać z przydomowego ogródka. Okazuje się jednak, że nie są tak bezpieczne, jak może się nam wydawać.

spis treści

1. Popularny prezent komunijny

Sezon komunijny w pełni. Wiele osób zastanawia się nad wyborem najlepszego prezentu dla dziecka, które będzie przystępowało do sakramentu. Idealnym dodatkiem do podarunku są kwiatki. Szczególnie dziewczynki, w tym wyjątkowym dniu, są obdarowywane bukietem pięknych konwalii. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że taki podarunek może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Konwalia majowa zachwyca swoim zapachem oraz subtelną urodą. Rośnie dziko w lasach, często tworząc rozległe kolonie, ale jest również chętnie uprawiana w ogrodach i parkach. Nasze oczy cieszy na przełomie kwietnia i maja, kiedy na jej łodygach pojawiają się charakterystyczne grona kulisto-dzwonkowatych kwiatów.

Niebezpieczny prezent komunijny
Niebezpieczny prezent komunijny (Getty Images)

2. Uwaga na konwalie!

Dlaczego konwalia jest tak niebezpieczna? Znajdujące się w niej glikozydy nasercowe mogą przyczynić się do uszkodzeń serca, a nawet śmierci dziecka.

W grupie zwiększonego ryzyka zatruciem kwiatami są dzieci, które nie skończyły jeszcze piątego roku życia. To właśnie one najczęściej zjadają części rośliny. Co ważne, do zatrucia może dojść wskutek spożycia białych kwiatków, czerwonych owoców, a także liści, kłączy lub nasion. Ze względu na rozpuszczalność konwalatoksyny w wodzie, toksyczna może być również woda, w której stały konwalie.

Lista objawów towarzyszących zatruciu konwalią jest długa. Oto niektóre z nich:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,

  • ból brzucha,

  • biegunka,

  • nudności i wymioty,

  • osłabienie i senność lub pobudzenie,

  • zaburzenia widzenia,

  • ból głowy,

  • nadmierne ślinienie się,

  • dezorientacja,

  • nieregularny rytm serca,

  • zwolnienie akcji serca,

  • czerwona wysypka na skórze.

- Do naszego szpitala trafiła 16-letnia dziewczyna, która wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały właśnie konwalie. W efekcie doszło u niej do poważnych zaburzeń rytmu serca. Dziewczyna musiała pozostać przez kilka dni w szpitalu - relacjonuje dr Barbara Kunsdorf-Bochnia z oddziału ratunkowego GCZD.

Dziecko z podejrzeniem zatrucia konwalią jak najszybciej należy przewieźć do szpitala. Ważne jest, by usunąć truciznę z organizmu. Właśnie dlatego stosuje się płukanie żołądka, prowokowanie wymiotów czy podawanie środków przeczyszczających. W tego rodzaju zatruciach każda minuta jest cenna.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze