Trwa ładowanie...

Niezwykle rzadka wada wrodzona. Odróżnia zaginioną Madeleine McCann

Avatar placeholder
27.02.2023 17:04
Coloboma. Co dolega Madeleine McCann?
Coloboma. Co dolega Madeleine McCann? (Facebook)

W ciągu ostatnich tygodni o sprawie zaginięcia Madeleine McCann znów zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą młodej kobiety, która ogłosiła na Instagramie, że jest poszukiwaną od 2007 roku Brytyjką. Jako jeden z dowodów na poparcie swojej tezy pokazała zdjęcie swojego oka, na którym można dostrzec taką samą wadę, jaką miała trzyletnia Madeleine. Czym jest coloboma?

Madeleine McCann
Madeleine McCann (Facebook)

1. Co to jest coloboma?

Kiedy trzyletnia Madeleine McCann zaginęła, szybko usłyszał o niej cały świat. Mimo że minęło już 16 lat, jej zdjęcie wraz z rysopisem udostępniane są do tej pory, a wśród najbardziej charakterystycznych cech dziewczynki wymienia się colobomę - malformację źrenicy, która z daleka wygląda jak ciemna plamka na tęczówce.

Coloboma powstaje podczas ciąży (zazwyczaj między czwartym a 15. tygodniem) w wyniku nieprawidłowego rozwoju oka. Wada ta polega na rozszczepie struktur anatomicznych oka i może dotyczyć tęczówki, soczewki, czy siatkówki. Jednak najczęściej występuje pod postacią znaną z portretu Madeleine, przypominając dziurkę od klucza.

Zobacz film: "Zaginięcie Madeleine McCann. Teoria prywatnego detektywa"

Jest to niezwykle rzadka wada wrodzona – występuje raz na 10 tys. urodzeń. Co więcej, charakterystyczny rozszczep tęczówki może mieć zaledwie siedem na milion osób.

2. Dzieci z colobomą

Coloboma tęczówki zazwyczaj nie wpływa na ostrość widzenia u dzieci. Należy jednak mieć świadomość, że każdy przypadek jest inny, a to jak wada wpływa na wzrok, można określić jedynie poprzez indywidualne badania, kiedy dziecko będzie starsze.

Madeleine McCann urodziła się z colobomą
Madeleine McCann urodziła się z colobomą (Facebook)

Mimo to stale należy kontrolować wzrok malucha. Niestety wady nie da się wyleczyć, ale czasem zaleca się noszenie specjalnych okularów, by ochronić oczy przed światłem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze