Trwa ładowanie...

Nosiła gumkę do włosów na nadgarstku. Skutki są opłakane

 Dorota Mielcarek
28.10.2020 11:52
Zespół cieśni nadgarstka dotyka coraz częściej młodych ludzi
Zespół cieśni nadgarstka dotyka coraz częściej młodych ludzi (123rf)

Lisa McLennan miała nawyk noszenia gumki do włosów na nadgarstku. Mały kobiecy gadżet ciągle uciskał nerw nadgarstka. Kobiecie wielokrotnie zwracano uwagę, że jest to zły nawyk. Po 30 latach, zdiagnozowano u niej zespół cieśni nadgarstka.

1. Noszenie gumki na nadgarstku - konsekwencje

Lisa McLennan odczuwała ciągły ból nadgarstka, który przeszkadzał jej w codziennych obowiązkach. Mrowienie w palcach było coraz bardziej nasilone. Dolegliwości stały się na tyle dokuczliwe, że kobieta postanowiła skonsultować objawy z lekarzem. Doktor od razu zwrócił uwagę na gumkę do włosów, która kobieta nosiła na nadgarstku.

Lisa przyznała, że nosi ją codziennie na tym samym nadgarstku, ponieważ w ciągu dnia często związuje włosy.

Na początku tego roku zdiagnozowano u niej zespół cieśni nadgarstka. Kobieta przez 30 lat codziennie nosiła na nadgarstku gumkę do włosów. Nawyk spowodował problemy z krążeniem, stany zapalne i uszkodzenie nerwów dłoni.

Zobacz film: "Zespół cieśni nadgarstka"
Lisa McLennan nie rozstawała się z gumką
Lisa McLennan nie rozstawała się z gumką

Lisa przyznaje, że wiele osób zwracało jej na to uwagę wcześniej. Nawet ekspedientka w sklepie powiedziała jej kiedyś, że może mieć przez to problemy w przyszłości. Kobieta nie przejmowała się uwagami, wolała mieć gumkę zawsze przy sobie.

2. Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to wiele objawów związanych z uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Niestety, ciężko jest szybko wystawić trafną diagnozę.

Zespól cieśni nadgarstka zaczyna się od cierpnięcia palców, zwykle kciuka. Pojawia się kłucie w łokciu i stawie ramieniowym. Objawy próbujemy przypisać złej pozycji w czasie snu, przemęczeniu lub ciężkiemu treningowi na siłowni.

Nic bardziej mylnego. Ból zaczyna pojawiać się coraz częściej, możliwe jest poczucie, że ręka drętwieje - uczucie podobne jest do porażenia prądem.

Żeby sprawdzić nasilenie objawów spróbuj narysować koło na kartce lub równo przeciąż kawałek papieru nożyczkami. W sieci dostępny jest również szereg testów, który można wykonać w domu, np. z pomocą opaski uciskowej. Załóż na ramię opaskę ciśnieniomierza, dokładnie tak jak to robisz przy mierzeniu ciśnienia. Zacznij pompować powyżej twojego typowego ciśnienia skurczowego. Jeśli ręka zacznie drętwieć, udaj się do lekarza.

Postępująca choroba może powodować, że częściowo stracimy czucie w opuszkach palców, a przedmioty zaczynają wypadać z rąk. Po pewnym czasie, chwycenie kubka z kawą może sprawiać kłopot.

Grupa ryzyka

Najczęściej na zespół cieśni nadgarstka cierpią osoby, które codziennie pracują przed komputerem. Porównując statystyki zachorowań, łatwo zauważyć, że kiedyś była to dolegliwość osób po 40. Dzisiaj, przez dostęp do technologii w młodym wieku, zespół cieśni nadgarstka dotyka już studentów.

Narażone są także osoby cierpiące z powodu cukrzycy, kobiety w ciąży, alkoholicy, ludzie otyli i chodzący o kulach. Zespół cieśni nadgarstka określa się często chorobą kolarzy, ponieważ ich nadgarstki są szczególnie narażone na ciągłe wstrząsy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze