O czym pamiętać podczas choroby maluszka?
1. Okres choroby.
Gdy na świat przychodzi dziecko, zmienia się niemal wszystko. Z dnia na dzień priorytety ulegają weryfikacji. Pierwsze miejsce w naszym życiu zajmuje dziecko.
Właśnie dlatego rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej. Choroba dziecka przysparza trosk rodzicom – nie chcą, aby ich dziecko cierpiało. Niestety, infekcje mogą przytrafić się niemal każdemu. Jak opiekować się chorym dzieckiem? Jak zorganizować ten czas? Jak zaplanować żywienie? W poniższym artykule przedstawiamy wskazówki, które mogą okazać się przydatne.
2. Czego potrzebuje chore dziecko?
Jeśli dziecko jest chore, przede wszystkim należy skonsultować jego dolegliwości z lekarzem. Pediatra ustali sposób leczenia, przepisze odpowiednie leki oraz przekaże właściwe zalecenia.
Podczas choroby, poza właściwym leczeniem dziecko w pierwszej kolejności potrzebuje naszej uwagi i bliskości. Przytulanie, trzymanie za rękę, wspólne spędzanie czasu zapewne będą miłe dla dziecka. Zadbajmy też o to, by nie nudziło się w domu.
Dziecko powinno mieć zapewnione również odpowiednie warunki zewnętrzne. Zadbajmy o to, by pokoje były przewietrzone, a temperatura w nich nie była ani zbyt wysoka, ani za niska. Pamiętajmy o odpowiednim nawilżeniu powietrza – można rozważyć zakup nawilżacza lub położyć wilgotny ręcznik na grzejniku. Dodatkowa poduszka i miły w dotyku koc to również bardzo dobry pomysł.
3. Żywienie dziecka w chorobie
Poza takimi dolegliwościami jak katar, kaszel czy gorączka, chorobie dziecka może towarzyszyć brak apetytu. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na jakość diety dziecka, komponować posiłki o wysokiej wartości odżywczej, jednocześnie uwzględniając preferencje dziecka co do smaku i konsystencji potraw oraz estetyczną formę podania.
Należy także zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie. Dziecko powinno wypijać odpowiednią ilość płynów, często pić wodę małymi łyczkami.
Posiłki, które przygotowujemy choremu dziecku, powinny być lekkostrawne. Zdarza się jednak, że mimo usilnych starań modyfikacji tradycyjnej diety, dziecko nie jest w stanie zjeść pełnowartościowych posiłków i pokryć zapotrzebowania na składniki odżywcze.
Partnerem artykułu jest Nutricia