Trwa ładowanie...

Objawy i leczenie wrzodów żołądka

Avatar placeholder
13.05.2017 16:41
Objawy i leczenie wrzodów żołądka
Objawy i leczenie wrzodów żołądka

Wrzody żołądka mogą przytrafić się każdemu. Niekiedy nie mamy pojęcia, że objawy tej choroby pojawiają się u nas. Czym tak naprawdę są wrzody żołądka? Jakie są najczęstsze ich objawy? Jaką dietę warto stosować, aby zminimalizować zachorowanie lub wspomóc leczenie tej choroby?

spis treści

1. Czym są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Mają kształt stożkowego wgłębienia. Wrzody mogą również powstać w dolnej części przełyku. Jest to bowiem miejsce, które może być narażone na działanie kwasu żołądkowego. Same ubytki w żołądku lub w dwunastnicy mogą mieć różną średnicę i głębokość. Niekiedy zdarza się, że wrzód sięga aż do ściany żołądka lub dwunastnicy.

Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej
Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej (123RF)

2. Wrzody żołądka – objawy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Przy wrzodach żołądka jednymi z objawów mogą być: zgaga, pieczenie i palenie w przełyku, mdłości i silne wymioty. Towarzyszy temu ból umiejscowiony poniżej mostka, nad pępkiem lub pośrodku brzucha. Niektóre objawy wrzodów żołądka – jak zgaga, palenie i pieczenie – mogą wskazywać na refluks żołądkowy. Innym objawem przy wrzodach żołądka może być nasilony ból po spożyciu pokarmów.

3. Wrzody żołądka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori. Można się nią zarazić poprzez spożycie pokarmów. Nosicielstwo tej bakterii można zdiagnozować, robiąc badania krwi. Nie zawsze jednak nosicielstwo oznacza od razu chorobę wrzodową. Inną przyczyną wrzodów jest nadmiar kwasu solnego, który może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

Wrzody mogą się również tworzyć u osób, które mają uszkodzony układ pokarmowy. To znaczy, u których żółć cofa się z dwunastnicy do żołądka i w rezultacie uszkadza barierę ochronną. Inną przyczyną są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy, które również mogą przyczynić się do niszczenia błony śluzowej żołądka. Nie należy więc ich nadużywać i stosować tylko w razie potrzeby. Wrzody żołądka może również wywołać silny stres. Prowokuje on organizm do wydzielania większej ilości kwasu żołądkowego. Inną przyczyną jest także palenie papierosów i picie alkoholu.

4. Wrzody żołądka – leczenie

Jeżeli lekarz zdiagnozuje u nas wrzody żołądka, zaleca odpowiednio dobrane antybiotyki i leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, a także osłaniające błonę śluzową żołądka. Takie leczenie przyspiesza gojenie się wrzodów i prowadzi do wyleczenia. Jeżeli jednak sądzimy, że na tym nasza kuracja się kończy, niestety jesteśmy w błędzie. Ważna jest także dieta, którą warto stosować po rozpoznaniu wrzodów, w trakcie leczenia i po wyleczeniu. Dzięki temu jest większa szansa, że nie dojdzie do nawrotu choroby.

5. Jaka dieta w chorobie wrzodowej żołądka?

Dieta przy wrzodach żołądka jest bardzo ważna. Dotyczy ona również innych schorzeń układu pokarmowego i problemów z przełykiem –warto stosować odpowiednią dietę np. przy refluksie żołądkowym. Dieta przy refluksie żołądkowym i przy wrzodach żołądka polega w głównej mierze na tym samym. A mianowicie na eliminowaniu produktów, które nam szkodzą. Pokarmy, które nasilają dolegliwości wrzodowe to na przykład: soki owocowe, tłuste i ostre potrawy. Należy również zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Alkohol zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a palenie utrudnia gojenie się ran.

Cierpiąc na wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy, a także refluks żołądka, unikaj takich produktów jak:

• naleśniki,

• pierogi,

• tłuste zupy,

• ryby,

• grzyby,

• paszteciki,

• kasze, pieczywo żytnie i razowe,

• kiełbasy, wędliny mielone,

• ser żółty,

• smalec,

• słonina,

• chrzan,

• ocet,

• musztarda,

• marynaty warzywne,

• gotowe sosy,

• tłuste ciasta,

• mocna kawa i mocna herbata,

napoje gazowane,

• soki owocowe,

słodycze.

Musisz to wiedzieć

Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, a także refluks żołądka i inne problemy z układem pokarmowym bardzo ograniczają codzienną dietę. Warto się jednak do niej dostosować, aby wykluczyć powikłania i nawrót choroby. Bądź co bądź objawy choroby wrzodowej nie należą do najprzyjemniejszych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.