Trwa ładowanie...

Choroba wrzodowa żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
22.02.2024 15:24
Choroba wrzodowa żołądka
Choroba wrzodowa żołądka (123rf)

Wrzody żołądka to ubytki śluzówki żołądka. Schorzenie to może się jednak rozwinąć nie tylko w samym żołądku, ale również w dwunastnicy. Jakie są najczęstsze przyczyny choroby wrzodowej? Jak się objawia to schorzenie i jak można je leczyć?

spis treści

1. Przyczyny choroby wrzodowej żołądka

Dolegliwości związane z chorobą wrzodową mogą się pojawić w porach przejściowych, czyli wiosną lub jesienią. Mają bowiem związek ze zmianami hormonalnymi, które w tym czasie zachodzą w naszym ciele. Najczęstszymi przyczynami tego schorzenia mogą być zapalenie błony śluzowej żołądka, przewlekłe stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, a także przeciwbólowych, a także stres, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Wrzody mogą pojawiać się bardzo często
Wrzody mogą pojawiać się bardzo często (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Na powstanie wrzodów żołądka wpływ ma także odpowiednia dieta. Nie bez znaczenie jest rodzaj spożywanych posiłków oraz zbyt długie przerwy i zbyt mocno doprawione posiłki.

2. Najczęstsze objawy choroby wrzodowej żołądka

Objawami choroby wrzodowej mogą być utrzymujące się bóle pod sercem i towarzyszące temu uczucie pieczenia. Jeżeli ból ten pojawia się co kilka godzin i zazwyczaj po posiłku, można tu mówić o wrzodzie żołądka. Wrzody dwunastnicy objawiają się bólem pod żebrami i pojawiają się w nocy, na czczo, ale również kilka godzin po posiłku.

Innymi objawami wrzodów żołądka są:

Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek z powyższych objawów i mamy podejrzenie, że mogą to być wrzody żołądka lub chcemy się zbadać pod tym kątem, warto udać się do lekarza. Nieleczone wrzody żołądka mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Może bowiem dojść do gwałtownego krwotoku wewnętrznego.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

3. Jak diagnozuje się wrzody żołądka?

Chcąc się przebadać pod kątem wrzodów żołądka, lekarz może zlecić badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego – tzw. gastroskopia. Pozwala ona na sprawdzenie, czy wrzód rzeczywiście tam jest i umożliwia pobranie wycinka w celu szczegółowej diagnozy.

Musisz to wiedzieć

4. Jak leczyć wrzody żołądka?

Leczenie wrzodów żołądka zależy od przyczyny choroby. Jeżeli wywołała ją bakteria Helicobacter pylori, najczęściej stosuje się kurację antybiotykową. W przypadku zażywania leków przeciwzapalnych lub innych przyczyn wrzodów żołądka, zaleca się stosowanie leków hamujących produkcję kwasu solnego w żołądku. Niekiedy lekarz może również zalecić stosowanie leków osłonowych na śluzówkę żołądka. Lecząc wrzody żołądka, nie powinniśmy zapomnieć o odpowiedniej diecie, zaprzestaniu palenia i picia alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze