Objawy rotawirusów – charakterystyka, objawy, nawadnianie organizmu, szczepienie
Rotawirusy należą do rodziny wirusów, która wywołuje grypę żołądkową. Wyróżniamy pięć typów rota wirusów: A, B, C, D, E. Rotawirusy są bardzo zaraźliwe i groźne w szczególności dla dzieci, ponieważ szybko prowadzą do odwodnienia. Jakie są objawy rota wirusów?
1. Objawy rotawirusów – charakterystyka wirusów
Rotawirusy to drobnoustroje, które uwielbiają zimę. Są to wirusy bardzo złośliwe i potrafią bardzo długo utrzymać się poza organizmem. Najczęściej do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy przebywać w pobliżu osoby chorej, która kicha lub kaszle i biegunka gotowa, by zachorować i zauważyć objawy rotawirusów.
2. Główne objawy rotawirusów
Na początku choroby występuje niewielka gorączka i zaczynają pojawiać się wymioty, które z czasem stają się bardzo intensywne. To główny objaw rota wirusów. Wymiotować można nawet kilkanaście razy na dobę. Następnie zaczyna występować biegunka, która jest wodnista, uporczywa i bardzo męcząca. Takie objawy rotawirusów bardzo szybko doprowadzają do odwodnienia. Jeśli choroba zaatakuje niemowlę najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, który zadecyduje czy skierować dziecko do szpitala pod kroplówkę.
3. Objawy rotawirusów a nawadnianie organizmu
Jak zachowywać się, jeśli zauważymy objawy rota wirusów? Aby nie dopuścić do odwodnienia, bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Najlepiej oczywiście pić wodę. Jeśli dziecko po niej wymiotuję to podajemy dziecku picie po łyżeczce co jakiś czas. Dobrze jest, jeśli dziecko zacznie pić dostępne w aptekach elektrolity. Dziecko na początku choroby nie musi jeść, jednak musi wypijać najwięcej jak się da. Przy tak silnych objawach rotawirusów bardzo łatwo i szybko dochodzi do odwodnienia więc jest to bardzo ważna kwestia.
4. Objawy rotawirusów a szczepienie przeciw rotawirusom
Objawy rotawirusów są bardzo męczące zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Mimo iż nie jest to choroba śmiertelna, to jeśli kogoś stać na szczepionkę, to warto się zaszczepić. W aptekach dostępne są doustne szczepionki, które podaje się w gabinecie lekarskim po wcześniejszym przebadaniu dziecka. Wyróżniamy szczepionki dwu lub trzy dawkowe. Odstępny pomiędzy podaniem kolejnej dawki szczepionki powinny wynosić minimum 4 tygodnie. Jedna dawka szczepionki kosztuje około 300 złotych i dają gwarancję zdrowia przez około 2 lata.